Teoretici tvrdia, že veľký tresk nemusel byť počiatok vesmíru

Problémom je, že teórií nezodpovedajú všetky doterajšie pozorovania

Mliečna dráha
Zdroj: NASA

Na začiatku existovala drobná, nekonečne hustá guľôčka hmoty, ktorá jedného dňa explodovala a vytvorila vesmír, ktorý dnes poznáme. Je to teória, ktorej už niekoľko desaťročí fyzici veria.

Nový výskum v oblasti teoretickej fyziky však prišiel so zaujímavou myšlienkou. Veľký tresk, ktorý považujeme za počiatok nášho vesmíru nemusel byť vôbec počiatkom. Hovorí sa o cykle explózií, opakujúcich sa donekonečna, píše space.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Obľúbená teória veľkého tresku nám dáva dobrú predstavu o tom, ako to na počiatku vyzeralo. Vesmír bol menší, hustejší, horúcejší a všetky prvky, ktoré teraz existujú aj vo vnútri nás, sa vytvorili v priebehu niekoľkých minút. Ešte predtým bol vesmír veľký ako broskyňa a mal teplotu kvadrilióny stupňov.

Znie to šialene, no tento príbeh dokonale zapadá do všetkých vedeckých pozorovaní. Vedcom sa podarilo zachytiť všetko, od elektromagnetickej radiácie, ktorá ostala po veľkom tresku, až po tie najľahšie prvky, ktoré všetky zapadajú do „príbehu o veľkom tresku“.  Hoci je to obstojná teória, vieme že nám časť chýba. Dosť podstatná časť.

Čím viac sa snažia vedci dostať k úplnému začiatku vesmíru, do jeho prvých momentov, tým sa stávajú fyzikálne vzorce zložitejšie, až do momentu, kedy prestanú dávať zmysel. Hlavným znakom toho, že nám niečo chýba, je singularita – bod nekonečnej hustoty. Ide o nekonečne malý, nekonečne hustý bod, v ktorom sa vesmír na počiatku musel celý ukrývať. Ide o absurdnú myšlienku, ktorá sa ale ukázala byť pravdivou – singularita sa totižto nachádza aj uprostred čiernych dier.

Keďže vedci vedia, že tento problém existuje, musia nájsť nový druh fyziky, ktorý by im pomohol tento problém vyriešiť. Súčasné poznatky na to jednoducho nestačia.

Čo sa stalo predtým?

Problém, ktorý nastáva keď sa pozeráme na veľký tresk ako súčasť väčšieho celku, je že potom sa pozorovania nezhodujú s teóriou. Dvojica fyzikov si všimla, že keď budú uvažovať o veľkom tresku ako o bode, kedy sa všetko vráti do pôvodného stavu, teórie budú sedieť. Ide však o problém, ktorý bude musieť vyriešiť až ďalšia generácia kozmických experimentov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre