Tento neznámy prístroj nám pomohol zachytiť najväčšiu supernovu za posledných 400 rokov

Je to zariadenie, ktoré nepretržite pracovalo celých 19 rokov

Supernova
Zdroj: ESO/L. Calçada

Ak sa pozriete na históriu vesmírnych misií, niektoré z nich isto budete poznať, aj keď sa vesmírnym témam nevenujete. Sú to tie najznámejšie misie, ako napríklad Hubblov vesmírny ďalekohľad, dvojica sond Voyager, alebo raketoplány Enterprise, či Endeavor.

YouTube kanál SciShow Space sa však zameral na neznámeho velikána, ktorý by si možno zaslúžil stáť bok po boku s tými najväčšími projektmi ľudstva. Ide o zariadenie, ktoré sa nazýva The International Ultraviolet Explorer (pozn. redakcie: IUE). IUE odštartoval v roku 1978 a jeho úlohou bolo skúmať vesmír v ultrafialovom spektre. Toto zariadenie pracovalo 24 hodín denne, 7 dní v týždni, takmer 19 rokov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

IUE bol na pomery vesmírnych teleskopov mimoriadne flexibilný, čo mu umožnilo zachytiť najväčšiu a najbližšiu supernovu za niekoľko storočí. Väčšina vesmírnych teleskopov študuje vesmír vo viditeľnom spektre, no to nám ukazuje len jeden uhol pohľadu. Objekty môžu žiariť naprieč viacerými spektrami. Chladnejšie hviezdy vyžarujú prevažne infračervené žiarenie, zatiaľ čo mladšie, horúcejšie a masívnejšie hviezdy žiaria v ultrafialovom spektre.

Mimoriadne flexibilný teleskop

Študovaním ultrafialového žiarenia sa môžu vedci dozvedieť viac o tom, ako sa hviezdy rodia, vyvíjajú a umierajú. Zo Zeme sa však toto žiarenie pozoruje ťažko, pretože naša atmosféra dokáže zablokovať väčšinu ultrafialového žiarenia. Na jednu stranu je to pre nás dobré, no ak sa chceme dozvedieť viac o vesmíre okolo, musíme poslať vedecké zariadenia do vesmíru.

Na misii IUE sa podieľala NASA, Európska vesmírna agentúra a Spojené kráľovstvo. Išlo zároveň o prvú misiu, ktorá sa dostala na geosynchrónnu obežnú dráhu. Inými slovami, táto sonda obiehala okolo Zeme rovnakou rýchlosťou, akou sa Zem točila okolo svojej osi. Znamená to, že vždy sa vznášala nad jedným bodom.

To umožnilo pozorovacím staniciam nepretržitý kontakt. Vďaka tomu mohli byť nové pozorovania vykonávané v reálnom čase. Iné teleskopy túto možnosť nemajú. Vedci pracujú s časovými oknami, kedy môžu sťahovať dáta a časovými oknami, kedy nemôžu s teleskopom narábať, pretože práve zaznamenáva dáta.

IUE bola v neustálom spojení s vedcami a ak sa niečo zaujímavé dialo na oblohe, stačila hodina a IUE bol zamierený na cieľ. Vďaka tomu sa mu podarilo zaznamenať najväčšiu supernovu za posledných 400 rokov. Tým, že sa vedcom podarilo zapojiť sondu tak skoro sme po prvýkrát zachytili explodujúcu supernovu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre