Tento dron dokáže vysadiť 40 tisíc stromov za deň. Ide o revolúciu pri obnovovaní lesných porastov?

Odlesňovanie je jednou z najväčších výziev dneška. Významnú pomoc pri opätovnej obnove lesov by však mohli poskytnúť moderné technológie.

airseed technologies drony na sadenie stromov
Zdroj: Youtube @AirSeed Technologies

Drony sú už viac menej bežnou súčasťou našich životov a ich výskyt nie je pre väčšinu z nás nijako výnimočný. Síce ich momentálne môžeme pozorovať najmä pri vytváraní amatérskych záberov, no prvé náznaky ich využitia aj v iných oblastiach sú už dnes realitou. Využitie našli či už v bezpečnostných zložkách, pri upozorňovaní na lockdown počas pandémie alebo pri doručovaní potravín. Mohla by nám však táto moderná technológia pomôcť napríklad aj pri záchrane našej prírody? Ambiciózny startup z Austrálie naznačuje, že práve táto technológia môže byť kľúčom k úspechu (via TheNextWeb).

Dron so zbraňou určenou na záchranu lesov

Austrálsky startup s názvom AirSeed Technologies dokazuje, že práve drony môžu zohrávať kľúčovú úlohu pri boji s odlesňovaním. Startup dokázal vyvinúť špeciálneho drona s čiastočne hrôzostrašne vyzerajúcim „palebným“ systémom. V tomto prípade však dron nie je určený na bojové účely v pravom slova zmysle. Jeho „nábojmi“ sú totižto semená stromov v špeciálnych kapsuliach. Tie dron dokáže strieľať s mimoriadnou presnosťou vo vopred zmapovaných oblastiach tak, aby vytváral optimálny vzor výsadby.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Misia 100 miliónov stromov do roku 2024

Špeciálne patentované kapsule v tomto prípade neobsahujú iba semeno požadovanej rastliny. V kapsule sa totižto nachádzajú aj potrebné živiny a minerály pre optimálny rast a vývin semena. Dron dokáže takýmto spôsobom sadiť rýchlosťou až 2 kapsule za sekundu. Spoločnosť tvrdí, že v rámci jedného dňa dokáže vysadiť zhruba 40 tisíc sadeníc. Porovnanie s bežným spôsobom výsadby sadeníc tak zrejme ani potrebné nie je. Vysadenie takého obrovského množstva sadeníc v jeden deň by si vyžadovalo obrovské množstvo ľudských rúk. Využitie dronov je tak mimoriadne efektívne, rýchle a zároveň škálovateľné.

Monitoring vegetácie je kľúčovou výhodou

Obrovskou výhodou tohto systému však nie sú iba aspekty uvedené vyššie. Systém vyvinutý austrálskou spoločnosťou totižto dokáže celé ekosystémy monitorovať a sledovať vývoj vysadených semien, taktiež iba z vtáčej perspektívy. Systém dokáže identifikovať zmeny v ekosystéme v priebehu časti, počítať koruny stromov a vypočítať tak celkovú biomasu vo vegetácii. Celkový monitoring vegetácie je tak ďalšou pridanou hodnotou, ktorá pri využití tejto technológie v budúcnosti bude zohrávať kľúčovú rolu. Dúfajme teda, že sa spoločnosti podarí naplniť jej cieľ a čoskoro spriahne svoje sily s medzinárodnými organizáciami a vládnymi inštitúciami po celom svete.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre