SpravodajstvoVeda a výskum

Teleskop Jamesa Webba môže vedcom pomôcť lepšie pochopiť fungovanie galaxií, hoci ešte nezačal fungovať

Je to metóda, ktorá pomôže vedcom lepšie pochopiť vzťah supermasívnych čiernych dier a galaxií, v ktorých sa nachádzajú

Supermasívne čierne diery existujú v centre prakticky všetkých galaxií. Sú to nepredstaviteľne husté, kompaktné oblasti vesmíru, ktorým neunikne ani najrýchlejšia vec vo vesmíre, svetlo.

Tieto monštrá majú hmotnosť, ktorá sa počíta v miliónoch, alebo až miliardách násobku hmotnosti Slnka. Okolo seba majú prstenec horúcej hmoty – akrečný disk – ktorý pomaly „kŕmi“ supermasívnu čiernu dieru. Keď materiál z disku padá dovnútra čiernej diery, vypustí sa obrovské množstvo energie. Táto energia vytvára z jadra galaxie kvazar, ktorého svetlo žiary viac ako galaxia, v ktorej sa čierna diera nachádza. Píše o tom portál Phys.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Väčšina astronómov je presvedčená, že energia kvazaru dokáže obmedziť rast masívnych galaxií. Svoju teóriu sa rozhodli potvrdiť krátko po štarte vesmírneho teleskopu Jamesa Webba, v roku 2021, štúdiom troch, starostlivo zvolených kvazarov. Supermasívne čierne diery sú veľmi malé, v porovnaní s galaxiou, v ktorej sa nachádzajú. Porovnať ich môžeme s mincou a veľkosťou Mesiaca. Napriek tomu majú výrazný vplyv na celú galaxiu, v ktorej sa nachádzajú.

„Fyzicky ide o veľmi malé objekty, ktoré majú enormný dopad na evolúciu galaxií a pravdepodobne aj na evolúciu vesmíru, ako ho poznáme dnes,“ vyjadrila sa vyšetrovateľka Dominika Wylezalek, ktorá pracuje na projekte.

Dôležitá úloha kvazarov

Pred dvadsiatimi rokmi vznikali hypotézy o dôležitej úlohe kvazarov v procese galaktických formácií. Vedci sa domnievajú, že kozmické vetry, vychádzajúce z kvazarov, vytlačia z galaxie materiál, ktorý sa rovná stovkám našich Sĺnk. Z tohto materiálu by sa mohli inak vytvoriť nové hviezdy. Práve kvôli tomuto mechanizmu zaniká schopnosť galaxie tvoriť hviezdy, čo vedie k jej eventuálnemu zániku.

Teleskop Jamesa Webba by sa mohol kvazary preskúmať v 3D priestore. Táto technológia umožní vedcom preskúmať pohyby plynov v danej galaxii. Zároveň umožní detailne preskúmať vzťah supermasívnych čiernych dier a galaxií, v ktorých sa nachádzajú. Keďže sú kvazary niekoľkokrát jasnejšie, v porovnaní s materiálom okolo nich, vedci pracujú na špeciálnom softvéry, ktorý by im ich umožnil preskúmať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close