SpravodajstvoVeda a výskum

Teleskop GREGOR priniesol detailné zábery nášho Slnko, aké sme doposiaľ ešte nevideli

Okrem plazmových "buniek" sa teleskop zameral aj na solárne škvrny

Jedno z najvýkonnejších solárnych observatórií na svete, teleskop GREGOR, dostalo vylepšenie, vďaka ktorému zhotovilo jednu z najdetailnejších fotografií solárnych škvŕn.

Vďaka vylepšeniu budú môcť vedci pozorovať detaily, ktoré majú v priemere len 50 km. Astronómovia za jeden rok dokázali kompletne prerobiť optiku, mechaniku a elektroniku teleskopu, aby dosiahli čo najlepšiu kvalitu obrazu. Píše o tom portál Science Alert.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Bol to extrémne náročný, ale zato fascinujúci projekt,“ vyjadrila sa Lucia Kleint, ktorá pracovala na teleskope GREGOR.

Zaujímavosťou je, že zatiaľ čo pandémia COVID-19 spôsobila mnohé problémy pre vedecké výskumy, astronómom v observatóriu naopak pomohla. Zatiaľ čo boli „uväznení“ v observatóriu, rozhodli sa využiť čas na vylepšenie teleskopu. Podarilo sa im opraviť dve vážne chyby, ktoré sa nachádzali v páre zrkadiel. Táto chyba spôsobovala rozmazané, či pokrivené obrazy. Aby chybu odstránili, museli zohnať nové parabolické zrkadlá, ktoré sú zabrúsené na desaťtisícinu šírky ľudského vlasu.

Slnko
Zdroj: KIS

Observatórium sa otvorilo v júli a ako prvú vec sa vedci rozhodli otestovať nový teleskop. Prvé obrazy ukazujú „solárne granule“ čo sú vrchné časti plazmových buniek. Stred každej granule je kvôli stúpajúcej, horúcej plazme ľahší. Každá z buniek, ktorú vidíte má v priemere okolo 1 500 km.

Slnko
Zdroj: KIS

Druhý záber ukazuje fľak na povrchu Slnka. Ide o dočasný región, kde je slnečné magnetické pole obzvlášť silné. Javí sa ako tmavý fľak, pretože je chladnejší, než materiál okolo neho. Tieto fľaky sú pre vedcov fascinujúce. Ide o oblasť, kde sa línie magnetického poľa lámu, zamotávajú a spájajú. Tento jav produkuje množstvo energie, ktorá sa neskôr vylúči vo forme solárnych erupcií. Solárne erupcie môžu byť pre našu planétu obzvlášť nebezpečné, lebo môžu poškodiť satelity, či inú elektroniku na planéte.

Obrázky, ktoré zhotovil teleskop GREGOR pomáhajú, spolu s ostatnými, študovať procesy na povrchu Slnka a zároveň ich aj lepšie pochopiť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close