fbpx
SpravodajstvoTECHNOLÓGIEVeda a výskum

Technológia ako z budúcnosti. AI schopná rozpoznať mozgové signály spojené s rečou významne napreduje

Ide o míľnik, ktorý by bol jedinečnou pomocou pre ľudí bez možnosti komunikovať

Svet si len zvyká na sofistikovanú technológiu virtuálnych asistentov, ktorí dokážu s vysokou presnosťou rozumieť nášmu hovorenému slovu. Ide o obrovský pokrok od toho, čo technológie dokázali pred pár rokmi a pravda je taká, že za rohom nás čakajú oveľa impozantnejšie objavy. Téme sa venoval portál sciencealert.com

Ukazuje sa, že vedci pracujú na umelej inteligencii, ktorá by dokázala previesť našu mozgovú aktivitu na text bez toho, aby sme povedali čo i len jedno slovo. Ide o technológiu, ako vystrihnutú zo sci-fi filmu, no v skutočnosti sa Mozgové rozhrania vyvíjali za posledné desaťročia neskutočným tempom. Najprv išlo o zvieracie modely a neskôr prešli na testovanie s ľudskými dobrovoľníkmi. V najnovšej štúdii sa píše, že na prevode mozgových impulzov na text sa usilovne pracuje, no súčasné prototypy nie sú veľmi presné.

Prelomová technológia

Tím, vedený neurochirurgom Edwardom Changom, použil novú metódu na dekódovanie elektrokortikogramu – prístroja na nahrávanie elektrických impulzov, prechádzajúcich mozgovou kôrou. Počas štúdie, pri ktorej monitorovali epileptické šoky štyroch pacientov, tím vykonal jeden bočný test. Dobrovoľníkov požiadal, aby nahlas prečítali určené vety, zatiaľ čo elektródy zaznamenali ich mozgovú aktivitu počas daného procesu.

Získané dáta následne vložili do neurálnej siete. Potom analyzovali opakujúce sa vzorce mozgovej aktivity, ktoré zodpovedajú určitým známkam hovorenej reči, ako napríklad vyslovenie samohlások, spoluhlások, či iné pohyby úst. Pri analýze porovnávali výsledky mozgovej aktivity s audio nahrávkami experimentu.

Po tom, ako neurálna sieť rozlúštila mozgovú aktivitu, pokúsila sa predpovedať čo je povedané, jedine na základe signálov z mozgovej kôry. Chybovosť systému je pri jednom z účastníkov len 3%, čo je pravdepodobne najbližšie, ako sa zatiaľ počítač dostal k čítaniu ľudskej mysle. Hoci došlo k niekoľkým chybám a v niektorých prípadoch bol text pochopený úplne zle, ide o výrazný míľnik v oblasti umelej inteligencie a jej schopnosti interpretovať mozgovú aktivitu.

Zatiaľ však existuje kopec prekážok, ktoré musia vedci prekonať. Tím však naznačuje, že tento systém by mohol jedného dňa slúžiť ako pomôcka pre ľudí, ktorí stratili schopnosť reči. Ak je takáto vec možná, išlo by o mimoriadnu pomôcku pre všetkých, ktorí stratili možnosť komunikovať so svetom.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close