SpravodajstvoVeda a výskum

Táto „hlúpa“ kométa si to namierila priamo do Slnka

Stret s našou hviezdou sa stal kométe osudným

Určite sa Vám už stalo, že ste niečo spravili a s odstupom času ste si povedali, ako ste sa mohli na takú blbosť dať. Nuž, tak to je prípad kométy, ktorú americká NASA sledovala v priebehu posledných dní.

Kométa, ktorá si to namierila priamo do Slnka

Americká NASA v priebehu štvrtka sledovala takzvanú „Sungrazing comet“. Ide o typ komét, ktorý letí príliš blízko Slnka. Niekedy len pár tisícok  kilometrov od povrchu Slnka. Najnovšie pozorovania však ukázali kométu, ktorá neletela okolo, ale jej smer letu bol v kolízii s našou hviezdou. 

Portál CNET, ktorý na tento prelet poukazuje píše, že kométe sa smer letu stal osudným. Hoci na prvý pohľad nejde o nič nezvyčajné, tak aj napriek tomu išlo o astronomické divadlo. Dôvodom je, že nie tak často  sa podarí sledovať takýto úkaz v reálnom čase.

Na videu nižšie môžete sledovať, ako sa kométa približuje k Slnku (v spodnom pravom rohu) cez slnečný disk našej hviezdy.

NASA a Americké námorné výskumné laboratórium spozorovali kométu po tom, ako bol viditeľný jasný záblesk svetla. Následne kométa ukončila svoju púť vesmírom.

„To nie je možné pre malú kométu prežiť,“ napísal výskumník NASA a NRL Karl Battams v tweete o trajektórii kométy.

V ďalšom tweete Battams poukázal na to, že z pozorovaní vyplynulo, že kométa nemala pravidelný chvost. Namiesto toho za sebou zanechávala stopu trosiek a balvanov, ktoré sa na svojej ceste rýchlo rozpadli.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close