SpravodajstvoVeda a výskum

Takýto pohľad na Mesiac ste určite ešte nevideli! Čo nám ukazujú dáta z rádiového teleskopu ASKAP?

Rádiový teleskop nám priniesol záber na našu prirodzenú družicu, ktorý na oblohe nenájdete

Naša prirodzená družica, Mesiac, má mnoho podôb. Poznáme Supermesiac, Krvavý mesiac, alebo Modrý mesiac, píše portál Science Alert. Existuje však jedna verzia nášho Mesiaca, ktorú ste určite ešte nevideli.

Nespája sa totiž so žiadnou výnimočnou udalosťou, ale skôr so spôsobom, ako sa naň pozeráme. Bežný pohľad totiž neodhalí tak nádherný, dúhový Mesiac, aký máte možnosť vidieť nižšie. Verte, či nie, ale takto vyzerá naša prirodzená družica očami neuveriteľne výkonného rádiového teleskopu ASKAP (pozn. redakcie: Australian Square Kilometre Array Pathfinder). Ten sa nachádza v púšti na západe Austrálie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Mesiac
Zdroj: E. Lenc, V.A. Moss, and K.W. Bannister/CSIRO; D.C. Price/Curtin/Berkeley

Ľudia nedokážu vidieť rádiové vlny, no aj keby sme to dokázali, stále by sme videli iný obraz. Mesiac je totiž veľmi zlý v odrážaní svetla. Odrazí približne len 6% rádiových vĺn, ktoré ho zasiahnu. Väčšina týchto vĺn je absorbovaných a opätovne vyžarovaných, podľa jeho teploty. Príkladom je ďalší záber, ktorý zachytila National Radio Astronomy Observatory. V čase zhotovenia záberu bolo Slnko na ľavej strane, a preto táto strana ukazuje vyššiu teplotu.

Mesiac
Zdroj: NRAO

Rádiový teleskop ASKAP však pracuje o trochu inak. Detekuje polarizáciu, alebo aj inak, orientáciu odrazených rádiových vĺn. Keď sa rádiové vlny odrazia od povrchu, zmenia svoju orientáciu. Uhol polarizácie závisí na uhle povrchu, od ktorého sa rádiové vlny odrážajú, relatívne od pozorovateľa. Mesiac je guľa, čo znamená, že sa uhol polarizácie mení naprieč celým viditeľným povrchom.

Emil Lenc, výskumník z CSIRO vysvetľuje, že orientácia polarizácie bude vždy smerovať k stredu Mesiaca a jej intenzita bude najsilnejšia na okraji. Keďže na reprezentáciu polarizačnej orientácie použili farbu, vnímame to ako dúhový efekt, ktorý sa mení po okrajoch Mesiaca. Zároveň môžeme vidieť, že opozitné kraje Mesiaca sú znázornené rovnakou farbou. Vďaka tomu sa vytvára akýsi „bublinový efekt.“

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close