BezpečnosťNávodySpravodajstvo

Ako zistiť či Vám v robote monitorujú počítač a ako obísť toto monitorovanie

Sleduje Váš zamestnávateľ to čo robíte na počítači? Takto to zistíte, a zároveň takto obídete najčastejšie formy sledovania.

Súkromie  je jedna z najdôležitejších vecí, ktoré máme. V robote však častokrát je vo výraznej miere obmedzované. Mnoho zamestnávateľov nie len že aktívne monitoruje napríklad pohyb pomocou kamerového či čipového systému, ale aj to čo robíme na počítačoch. Zatiaľ čo monitorovanie pohybu je obísť ťažko, tak čo sa týka toho čo robíme na počítači, tak je čiastočne možné.

Ako nás môžu monitorovať na počítačoch

Počítač je skvelý pomocník na prácu, ale priznajme si to, nie vždy len pracujeme, ale sem tam si spravíme  aj nejaké súkromné veci či len tak si prehliadame stránky na internete. V  mnohých prípadoch využívanie pracovných nástrojov na iné ako pracovné účely  je hrubým porušením pracovnej disciplíny čo môže mať za následok ukončenie pracovného pomeru, a práve preto sme sa rozhodli, že Vám prinesiem TIP, ako možno aspoň čiastočne obísť tento typ sledovania, a cítiť sa tak o niečo „bezpečnejšie“. Tie najpremyslenejšie systémy dokážu monitorovať Vašu obrazovku, v tých prípadoch si môcť nepomôžete. Tie menej sofistikovanejšie systémy, ktoré využíva väčšina spoločností je monitorovanie prehliadania internetu.  Väčšina systémom zbiera informácie o tom, aké stránky navštevujete, koľko času na nich trávite a podobne. Je to možné vďaka nastaveniam Proxy servera. To či Vás monitorujú zistíte v Nastaveniach Vášho počítača  (Nastavenia > Internet a siete > Proxy).

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
proxy server nastavenia sukromia
Zdroj: Vosveteit.sk

Čo to Proxy vlastne je?

Nastavenia proxy fungujú na princípe, že ak odošlete nejakú požiadavku, napríklad na otvorenie stránky tak požiadavka najprv „zavíta“ na prednastavený server a  následne sa zo servera odošle ďalej. A práve v tomto “medzikroku”môže dochádzať k uloženiu informácií o Vašej aktivite.  V tom lepšom prípade, ak nastavenia Proxy nie sú blokované, tak používateľ ich môže svojvoľne zmeniť. Väčšia časť korporácií však túto možnosť blokuje.

Ako obísť Proxy server?

V prípade ak sa dajú  Nastavenia proxy servera  vypnúť, resp. zmeniť, tak  vtedy môžete po internete surfovať bez obáv, že Vás niekto monitoruje. Ďalšou alternatívou je surfovať po internete pomocou vytvorenia vlastnej WiFi siete,  napríklad prostredníctvom Hotspotu zo smartfónu. Netreba však zabudnúť na to, že aj v tomto prípade je potrebné vypnúť Proxy nastavenia (mnoho zamestnávateľov obmedzuje možnosť surfovania po internete s  vypnutými proxy nastaveniami, a preto v prípade pripojenia cez iný internet ponecháva možnosť zmeny Proxy). Ak Vám zamestnávateľ vypne možnosť úpravy nastavení Proxy servera tak existuje ešte ďalšia alternatíva. V  súčasnosti existuje viacero stránok, cez ktoré je možné surfovať po internete anonymne. V praxi to funguje tak, že navštívite stránku, napr. hideme.be kde vyplníte URL adresu, ktorú chcete navštíviť. Následne sa hoci požiadavka pošle na server Vášho zamestnávateľa, tak fyzicky vidí zašifrovanú stránku. Zamestnávateľ tak vidí len to, že ste navštívili „len“ stránku „hideme.be/xsasdsasdsa“, ale to, že reálne surfujete na inej stránke nevidí. Adresa by mala vyzerať podobne ako tá, ktorú môžete vidieť nižšie. PS: čerešničkou na torte je, že upravenej adrese  neskôr vyprší platnosť. To znamená, že by Vás musel „načapať“ pri čine.

Proxyserver anonymne surfovanie na internete
Zdroj: Vosveteit.sk

Pozn. redakcie.: vyššie formy sú najčastejším spôsobom sledovania zamestnancov. Váš zamestnávateľ môže využívať aj iné technológie sledovania.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close