SpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Takto vyzerá doposiaľ najväčší dom postavený pomocou 3D tlače z „jedného kusu“

Veľký je takmer 300m²

Zatiaľ čo 3D tlač sa vo väčšine prípadov používa na tlač rôznych drobných súčiastok, prototypov zariadení a podobne, tak jej potenciálne využitie je omnoho širšie, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Obzvlášť v prípade  stavebníctva má veľký potenciál, kde môže doslova zmeniť konvenčné spôsoby, ako dnes staviame domy. Už viackrát v minulosti sme mohli vidieť, ako prebieha „tlač“ domu. Druhým dychom však treba dodať, že limitom je veľkosť tlačiarne, ktorá sa na konci dňa odzrkadľuje aj na veľkosti domu.

Najväčší dom z „jedného kusu“

Portál Digitaltrends.com poukazuje na tlač doposiaľ najväčšieho domu „z jedného kusu“, ktorý bol vytlačený najväčšou 3D tlačiarňou v Európe, ktorá je veľká približne 10 x 10 metrov.

Za tlačou domu nižšie na videu stoja spoločnosti COBOD a Kamp C.

Emiel Ascione, projektový manažér spoločnosti Kamp C, ktorá je za projektom povedal: „Bol to ich prototyp BOD2 [tlačiareň]. Portálová tlačiareň funguje v podstate ako najbežnejšie malé tlačiarne určené pre tlač prostredníctvom plastov, ktoré používajú aj rovnaký typ softvéru.“   Ascione ďalej dodal: „Betón, silo, ako aj miešacie a čerpacie zariadenia, boli dodané našim partnerom, spoločnosťou Weber.“

Na tlač domu nižšie bola použitá už vyššie spomínaná tlačiareň o rozmeroch približne 10 x 10 metrov, pomocou ktorej bola postavená hrubá stavba budovy. Následne bežným spôsobom boli pridané ďalšie prvky, ako je napríklad strecha, okná a podobne. Viac podlažná budova je veľká takmer 300 metrov štvorcových a bude využívaná za účelom prezentácie tejto technológie na rôznych konferenciách.

Ascione ďalej dodáva, že hlavnou výhodou tejto technológie je je komplexnosť, pričom je možné prispôsobovať jednotlivý domy vrátane rádovej výstavby podľa požiadaviek klientov bez toho, aby to malo výrazný dopad na konečné náklady stavby.

„(pozn. redakcie: Tlač tejto budovy) Ukazuje stavebnému priemyslu prístupnosť a potenciál tejto techniky.“  hovorí Ascione.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close