Takto vyzerá budúcnosť. V čínskom metre je možné platiť vo vybraných staniciach pomocou skenu tváre

Čína ukazuje ako vyzerá budúcnosť. Vo vybraných staniciach metra umožňuje platbu za lístok pomocou technológie skenovania tváre.

vlak metro stanica
Zdroj: Pixabay.com (asd14235714)

Technológia rozpoznávania tváre je dnes súčasťou viacerých verejných priestranstiev. Využíva sa za rôznym účelom. Od identifikácie možných páchateľov trestných činov či priestupkov, až po autorizáciu osôb, napríklad pri vstupe do budov. Čína túto technológiu však posúva o krok ďalej. Na tému upozorňuje portál thenextweb.com.

Portál píše, že v meste Shenzhen systém metra začal využívať technológiu rozpoznávanie tváre s cieľom identifikovať registrované osoby staršie ako 60-rokov, aby mohli využívať dopravu bezodplatne. Medzi ďalšie mestá, ktoré experimentujú s podobným projektom patria napríklad Jinan, Shanghai, Nanjing a ďalšie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Technolóhia v Shenzen bola implementovaná do 18 staníc s 28 bránami a s celkovým počtom 60-samoobslužných boxov určených na kúpu lístkov. Technológia bola vyvinutá spoločnosť Tencent, ktorá čiastočne prevádzkuje aj vybrané stanice metra v rámci mesta. Spoločnosť sa ďalej chystá rozšíriť bezplatné cestovanie pomocou rozpoznávania tváre aj na ďalšie skupiny ľudí, akými sú napríklad armádni veteráni.

V správe, ktorú zverejnila spoločnosť sa píše, že aktívne tento spôsob platby pomocou tváre využíva na dennej báze približne 500 ľudí. Mimochodom, technológia platby pomocou rozpoznania tváre v Číne naberá prudko na popularite. Dobrým príkladom je Alipay (pozn. redakcie: Alipay je v platobná brána podobná službe Paypal) alebo Wechat (pozn. redakcie: jedná sa o obdobnú službu ako Whatsapp), ktoré využívajú technológiu rozpoznávania tváre za účelom platieb.

Paradoxom zostáva, že zatiaľ čo vo veľkej časti Zeme ľudia bojujú proti podobným technológiám s cieľom ochrany osobných údajov, tak v Číne je to naopak. Portál píše, že podľa prieskumu uverejneného Čínskou asociáciou pre platby a zúčtovanie až 85% respondentov je spokojných s platbami prostredníctvom biometrických metód, ako je napríklad odtlačk prsta či skenovanie tváre a podobne.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre