Takmer neobmedzené množstvo vzácnych zdrojov? Riešenie máme nad hlavami

O ťažbe asteroidov sa začína hovoriť čoraz viac, no stále je to mimoriadne nákladný koncept

asteroid mesiac space-1422642_960_720 (1)
Zdroj: Pexels.com

Dnes sme obklopení technikou, ktorá je výkonnejšia ako čokoľvek, čo si ľudia pred niekoľkými dekádami dokázali len predstaviť. Reč je o najmodernejších smartfónoch, notebookoch, či stolných počítačoch. Tieto zariadenia sú vyrobené aj pomocou vzácnych materiálov, ktoré nie sú neobmedzené. Aby toho nebolo málo, ťažba týchto materiálov je náročný proces, ktorý postupne mení zemský povrch na nepoznanie. Navyše pri ňom dochádza k znečisteniu vody, vzduchu, či ohrozeniu života zvierat, ale aj pracovníkov.

YouTube kanál Kurzgesagt – In a Nutshell nám ukazuje alternatívu, ktorá by nám mohla priniesť takmer neobmedzené zdroje. Táto alternatíva je navyše šetrnejšia k našej planéte. Reč je o ťažbe vzácnych surovín z asteroidov. Momentálne je to záležitosť budúcnosti, avšak vesmírne agentúry začínajú pomaly, ale isto zvažovať aj takúto možnosť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V našej Slnečnej sústave sú asteroidy koncentrované prevažne v dvoch prstencoch, Asteroidovom páse a Kuiperovom páse. Ďalšie asteroidy, ktoré sa nazývajú Trójskymi, sa nachádzajú na rovnakej obežnej dráhe, ako planéta Jupiter. Mimo to existuje ešte množstvo asteroidov, ktoré sú roztrúsené po celej našej Slnečnej sústave.

Neobmedzené zdroje

Aj tie najmenšie asteroidy môžu ukrývať materiál, pohybujúci sa v triliónoch dolárov. Tie väčšie môžu mať vo svojich útrobách dostatok kovov na to, aby zásobovali ľudstvo ďalších niekoľko miliónov rokov. Kde je teda problém? V súčasnosti sú vesmírne misie nesmierne nákladné. Dnes sa minú tisíce dolárov na to, aby sa na obežnú dráhu Zeme vyniesol len 1 kg nákladu. Jednoducho povedané, ak by sme sa rozhodli naplno rozbehnúť ťažbu minerálov vo vesmíre, prerobili by sme na tom.

Lenže ako by to fungovalo? Základná premisa je zvoliť si asteroid, a ten následne prepraviť na obežnú dráhu okolo Zeme. Tam by sa začalo s ťažbou a prepravou vyťaženého materiálu späť ku nám. Riešením, ktoré by ušetrilo veľa peňazí, sú sondy na elektrický pohon. V súčasnosti ich používame, a tak by stačilo postaviť väčšie.

Táto sonda by priletela k asteroidu a jej prvou úlohou by bolo stabilizovať ho. Potom sonda počká s asteroidom na vhodnú dobu, kedy bude naša Zem na správnom mieste a začne s manévrom, ktorý prepraví asteroid k našej planéte. Tento manéver bude trvať niekoľko mesiacov, avšak medzičasom máme príležitosť dostať do vesmíru všetko vybavenie, ktoré na ťažbu potrebujeme.

Keď sa sonda s asteroidom priblížia k Zemi, môžu využiť gravitačnú silu Mesiaca na to, aby spomalili a dostali sa na orbitu okolo Zeme. Potom sa môže začať s ťažbou. Ako to býva vždy, najťažšie je začať. Po prvom asteroide by ten ďalší bol o čosi jednoduchší a takto by to šlo ďalej. Po čase by sa ľudstvo mohlo vzdať úplne ťažby na povrchu Zeme a presunúť tento priemysel do vesmíru. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre