Filmy a seriálySpravodajstvo

Tajomstvo, ktoré sa dostalo von až po 12 rokoch: Kde odpočíva Scotty, z pôvodného seriálu Star Trek?

Syn herca Jamesa Doohana porozprával o svojej "tajnej misii"

Star Trek je populárny sci-fi seriál, ktorý uzrel svetlo sveta v roku 1966 a stal sa celosvetovým fenoménom. Sledovať v ňom môžeme posádku vesmírnej lode Enterprise počas ich dobrodružstiev vo vesmíre.

Jedným z členov posádky bol aj Montgomery Scott, ktorého stvárnil herec James Doohan. Jeho rodina má dôvod na oslavu, keď sa ich veľké tajomstvo dostalo po 12 rokoch na povrch, píše portál USA Today.

Pred pár dňami sa totiž objavili na internete správy, ktoré tvrdili, že popol Jamesa Doohana precestoval takmer 2.7-miliárd km a obletel Zem viac ako 70-tisíc krát. Potvrdil ich aj jeho syn, Chris Doohan, ktorý priznal na sociálnej sieti Twitter, že popol jeho otca tajne prepašovali na Medzinárodnú vesmírnu stanicu.

„Môj otec mal tri vášne: Vesmír, vedu a vlaky. Vždy sa chcel dostať do vesmíru,“ vyjadril sa Chris Doohan pre portál Times of London.

Tajná misia

James Doohan zomrel v roku 2005, vo veku 85 rokov. Do vesmíru sa však dostal až v roku 2008. Spolupáchateľom bol podnikateľ Richard Garriott, jeden z prvých občanov vo vesmíre, počas jeho 12 dňovej misie. Podnikateľ vytlačil tri fotografie Doohana, ktoré obalil v jeho popole. Fotografie ukryl v letových dokumentoch.

„Všetko, čo sa dostane na palubu je zapísané, prekontrolované a zabalené. Ide o proces, no vtedy na to nebol čas,“ vyjadril sa Richard Garriott.

Jedna z trojice fotografií je zarámovaná v dome Doohanovho syna a môžete ju vidieť nižšie.

Druhú Garriott prepašoval do vesmíru a tretia sa nachádza pod podlahou jedného z modulov vesmírnej stanice, Columbus. Tam ju schoval v roku 2008. Garriott tvrdí, že podľa jeho informácií fotografiu dodnes nikto nenašiel, a tak by sa mala nachádzať stále na tom istom mieste. Následne povedal Doohanovmu synovi, aby o celom incidente na chvíľu pomlčal, pravda sa však dostala na povrch až po 12 rokoch.

Chris Doohan tvrdí, že to, čo preňho Garriott urobil je dojemné. Ide o gesto, ktoré znamená veľa pre jeho rodinu, no ešte viac by znamenalo pre jeho otca.

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close