TECHNOLÓGIE

Nová technológia „živého“ prekladu môže zrýchliť tok informácií medzi ľuďmi z rôznych krajín. Schováva však aj riziká

Asi sa zhodneme na tom, že najväčšou bariérou toku informácií je rôznorodosť jazykov. Častokrát sú nám podsúvané informácie v cudzom jazyku, ktoré môžu byť preložené svoj voľne. . Veď nikto z nás nebude prekladať Mandarčinu do Slovenčiny, aby si overil pravdivosť informácií na videu.

Nuž, nová technológia založená na umelej inteligencii vyvinutá anglickou spoločnosťou Synthesia dokáže v reálnom čase prekladať hovorené slovo do 7.100 jazykov. Znie to neuveriteľne, ale nižšie si môžete pozrieť demo video spoločnosti, v ktorom predstavila novú technológiu.

„Rád by som demonštrovala, ako môže technológia spoločnosti Synthesia hovoriť plynule 7 100 jazykov,“ hovorí usmievajúca sa osoba v klipe. O niekoľko sekúnd neskôr digitálne upravená verzia klipu zobrazuje rovnakú osobu, ktorá hovorí o rovnakej vete vo francúzštine, mandarínčine a portugalčine.

Vo výsledku cieľom spoločnosti je ponúknuť koncovým užívateľom možnosť získať informácie v ich rodnom jazyku. Samozrejme technológia nie je len o „spravodajstve“, ale ja o zábave. Napríklad sledovanie dokumentov, filmov a podobne.

„Dúfame, že toto nové médium podporí kultúrnu výmenu, radosť a hlbšie porozumenie rovnakým spôsobom, aký písané slová po stáročia…“.

Na pozadí je riziko hrozby

Tak ako každá nová technológia tak aj táto má potenciál zneužiť dôveru koncových užívateľov. Autentické videá takto môžu byť prevedené do videí, ktoré v skutočnosti podávajú inú informáciu.

„Rozmazaním hranice medzi skutočnosťou a beletriou, škodlivé technológie by mohli podkopať verejnú dôveru vo videách zobrazujúcich objektívnu realitu…“, hovorí Daniel Coats, americký riaditeľ národnej spravodajskej služby.

Zdroj: Futurism.com

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close