Syntetický benzín by mohol do roku 2022 konkurovať tradičným fosílnym palivám

Základom je však lacný, spoľahlivý zdroj elektriny, ktorý by dokázal znížiť náklady na jeho výrobu

Benzinka
zdroj: pixabay.com

Kedykoľvek si natankujeme, alebo sa vezieme lietadlom, prispievame k uhlíkovým emisiám, ktoré vytvára cestovný priemysel. Hoci sme si vedomý následkov, alternatívy sú dosť obmedzujúce (pozn. redakcie: ceny elektromobilov). Vďaka moderným inováciám v oblasti obnoviteľných zdrojov je možné, že syntetický benzín bude do roku 2022 lacný ako iné fosílne palivá.

Publikoval to portál Report, minulý týždeň. Hoci bol syntetický benzín v minulosti odmietnutý, hlavne kvôli iným prístupom k obnoviteľným zdrojom, ako napríklad slnečná energia, v posledných rokoch zaznamenal viacero inovácií, čo ho robí prístupnejšou možnosťou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Prelomové objavy v oblasti oddeľovania a katalýzy, spolu so znížením nákladov na produkovanie solárnej a veternej energie prispeli k zníženiu ceny pre obnoviteľné zdroje paliva. Ide o métodu priameho odchytenia oxidu uhličitého,“ vyjadril sa Rob McGinnis, majiteľ firmy Prometheus, ktorá sa špecializuje na výrobu syntetického paliva.

Syntetické palivá

Priame odchytenie vzduchu (pozn. redakcie: metóda výroby syntetického paliva) prichádza hneď s niekoľkými možnosťami. McGinnis preferuje druh, ktorý sa nazýva elektrolýza oxidu uhličitého. Využíva pri tom elektrinu a vodu, aby rozložil molekuly CO2 a premenil ich v obnoviteľný zdroj paliva s názvom SYNGAS.

Pokroky v oblasti vedy umožnili aby sa tento proces dal vykonať pri izbovej teplote a normálnom tlaku, čo výrazne znížilo náklady na výroby syntetického benzínu.

„Tento proces umožní vytvoriť pravý benzín, diesel, či lietadlové palivo z atmosférického oxidu uhličitého,“ vysvetľuje McGinnis.

Zároveň tvrdí, že vďaka inováciám v oblasti solárnej energie, dokáže znížiť náklady na výrobu a do roku 2022 urobiť zo svojho syntetického paliva súpera, ktorý by konkuroval tradičným palivám. Otázka znie, aký dopad to bude mať na životné prostredie.

Podľa výsledkov spoločnosti by, v prípade prechodu na syntetické palivá, mohli byť zmeny výrazné. Zatiaľ sa tým ale nezaoberajú, no vyzdvihujú podporu fariem na zber slnečnej energie. Podľa nich bez spoľahlivého a lacného zdroja elektriny, nebude progres v oblasti syntetických palív vôbec výrazný. Nízka cena zabezpečí, že budú svojim novým druhom paliva schopní konkurovať fosílnym zdrojom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre