Pracovné ponuky
TECHNOLÓGIE

Vedcom sa podarilo vytvoriť syntetickú kožu, ktorá by mohla vrátiť ľuďom s protézami cit dotyku

Dnešné protetiky môžu ľuďom s chýbajúcimi končatinami vrátiť schopnosti, aby mohli robiť čokoľvek čo môžu robiť zdraví ľudia – chodiť, behať, dotýkať sa vecí a podobne.  Ale cit je stále vzdialenou víziou, ktorú sa zatiaľ nepodarilo plnohodnotne nahradiť.

Vedci však podľa všetkého urobili významný posun v tejto oblasti. V štúdii „Electronic Skin Lets Amputees Feel Pain Through Their Prosthetics“, ktorá bola zverejnená v rámci žurnálu Science Robotics popísali ako sa im podarilo vytvoriť syntetickú kožu s pocitom dotyku, ktorá zodpovedá prirodzenej koži a dokonca v niektorých prípadoch ju aj prekračuje. Vedci však ešte nevyhrali, ďalšou výzvou, ktorá stojí pred nimi je ju dostať túto informáciu späť do nervového systému nositeľa.

synteticka koza_2
Zdroj: Youtube – Johns Hopkins University (ilustračný obrázok)

Keď sa niečo stlačí proti vašej koži, vaše nervy prijímajú a prenášajú tento tlak do mozgu vo forme elektrických signálov.

Na napodobnenie tohto biologického procesu výskumníci zavesili na magnetickom snímači pružný polymér, poprášený magnetickými časticami. Účinok je ako bubon: Aplikácia aj najmenšieho množstva tlaku na membránu spôsobuje, že sa magnetické častice približujú k snímačom a tento pohyb prenášajú elektronicky.

Testy dokazujú, že pokožka dokáže cítiť extrémne jemný tlak, ako je napríklad vánok, kvapkajúca voda alebo mravce. V niektorých prípadoch syntetická koža reagovala na tlaky tak jemné, že prirodzená ľudská pokožka by ich nedokázala odhaliť.

Zdroj: Futurism.com, obrázky:  Youtube – Johns Hopkins University (ilustračné obrázky)

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk, ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webové stránky na Slovensku.
Close
Close