APLIKÁCIE A HRYBezpečnosťSpravodajstvo

Svetom lomcuje nový WhatsApp hack. Pozrite sa, na čo by ste sa mali pripraviť, keď dorazí aj k nám!

Tento typ podvodu síce nie je novým, ale aj napriek tomu, mnoho používateľov na neho stále naletí.

Zatiaľ čo svet zaplavujú správy o relatívne starom úniku dát zo sociálnej siete Facebook ešte z roku 2019, ktorý v týchto dňoch vyplával na povrch v plnej paráde, tak zatiaľ sa na platforme WhatsApp šíri nový hack. Na tému upozorňuje portál gizchina.

„Staro-nový“ hack je opäť na WhatsAppe prítomným

WhatsAppom sa najnovšie šíri nový hack, ktorého princíp fungovania je už však notoricky známy. Podvody na WhatsApp nie sú nová vec. V minulosti sme videli mnoho, ako menej nebezpečných, tak aj viac nebezpečných útokov. V našom regióne stojí napríklad za spomenutie phishing kampaň, kde bolo zneužité dobré meno jedného z väčších supermarketov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
BILLA_malware
Zdroj: Vosveteit.sk

Nový hack je však mierne odlišným od tých minulých, čo z neho robí vcelku nebezpečný útok obzvlášť v prípade menej pozorných používateľov. Dôvodom sú správy navádzajúce na odoslanie overovacieho kódu, ktorý obdržíte. Nebezpečné na tom je, že žiadosť o preposlanie alebo vloženie kódu na špeciálnu stránku, vám príde od kontaktu, ktorý je vám dobre známym. Môže ísť napríklad o rodinného príslušníka, či iného známeho. Problém však nastane potom, ako odošlete tento kód, v dôsledku čoho otvoríte útočníkom brány do vášho účtu.

Tento scam funguje na tom princípe, že pri obnovení vášho účtu, služba odosiela OTP kód (jednorazové heslo), pomocou ktorého dochádza k overeniu účtu. Ide viac menej o dvojfaktorovú autentifikáciu. Problémom však je, ak je niekto schopný získať tento kód. Následne je totiž schopným získať moc nad vašim účtom. V kombinácii so správou od známeho a dôveryhodného účtu, nemusí byť získanie tohto kódu tak náročným.

Najhoršie na tomto hacku však je, že odosielateľ správy, teda váš kontakt, nevie o tom, že ju odosiela. Všetko sa deje na pozadí aplikácie potom, ako bola hakcnutá. Ak ste od svojho kontaktu dostali správu so žiadosťou o preposlanie OTP kódu, neprepadajte panike. Kontaktujte osobu telefonicky a povedzte jej, že jej WhatsApp bol napadnutý hackermi. Rovnako vy tento typ kódu, ktorý prostredníctvom správy obdržíte, nezdieľajte ďalej. Vyhnete sa tak prípadným problémom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close