APLIKÁCIE A HRYBezpečnosťSpravodajstvo

Svetom lomcuje nový WhatsApp hack. Pozrite sa, na čo by ste sa mali pripraviť, keď dorazí aj k nám!

Tento typ podvodu síce nie je novým, ale aj napriek tomu, mnoho používateľov na neho stále naletí.

Zatiaľ čo svet zaplavujú správy o relatívne starom úniku dát zo sociálnej siete Facebook ešte z roku 2019, ktorý v týchto dňoch vyplával na povrch v plnej paráde, tak zatiaľ sa na platforme WhatsApp šíri nový hack. Na tému upozorňuje portál gizchina.

„Staro-nový“ hack je opäť na WhatsAppe prítomným

WhatsAppom sa najnovšie šíri nový hack, ktorého princíp fungovania je už však notoricky známy. Podvody na WhatsApp nie sú nová vec. V minulosti sme videli mnoho, ako menej nebezpečných, tak aj viac nebezpečných útokov. V našom regióne stojí napríklad za spomenutie phishing kampaň, kde bolo zneužité dobré meno jedného z väčších supermarketov.

BILLA_malware
Zdroj: Vosveteit.sk

Nový hack je však mierne odlišným od tých minulých, čo z neho robí vcelku nebezpečný útok obzvlášť v prípade menej pozorných používateľov. Dôvodom sú správy navádzajúce na odoslanie overovacieho kódu, ktorý obdržíte. Nebezpečné na tom je, že žiadosť o preposlanie alebo vloženie kódu na špeciálnu stránku, vám príde od kontaktu, ktorý je vám dobre známym. Môže ísť napríklad o rodinného príslušníka, či iného známeho. Problém však nastane potom, ako odošlete tento kód, v dôsledku čoho otvoríte útočníkom brány do vášho účtu.

Tento scam funguje na tom princípe, že pri obnovení vášho účtu, služba odosiela OTP kód (jednorazové heslo), pomocou ktorého dochádza k overeniu účtu. Ide viac menej o dvojfaktorovú autentifikáciu. Problémom však je, ak je niekto schopný získať tento kód. Následne je totiž schopným získať moc nad vašim účtom. V kombinácii so správou od známeho a dôveryhodného účtu, nemusí byť získanie tohto kódu tak náročným.

Najhoršie na tomto hacku však je, že odosielateľ správy, teda váš kontakt, nevie o tom, že ju odosiela. Všetko sa deje na pozadí aplikácie potom, ako bola hakcnutá. Ak ste od svojho kontaktu dostali správu so žiadosťou o preposlanie OTP kódu, neprepadajte panike. Kontaktujte osobu telefonicky a povedzte jej, že jej WhatsApp bol napadnutý hackermi. Rovnako vy tento typ kódu, ktorý prostredníctvom správy obdržíte, nezdieľajte ďalej. Vyhnete sa tak prípadným problémom.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close