Svetlo na konci tunela, či preblysnutie života pred očami: Dokážeme nejak vysvetliť zážitky blízkej smrti?

Milióny pacientov popisujú rovnaké vidiny, keď sa ocitnú na prahu smrti. Má to vedecké vysvetlenie, alebo existuje niečo medzi nebom a zemou?

Dokážeme vysvetliť zážitky blízkej smrti?
Zdroj: Pixabay(sciencefreak)

Biele svetlo, záblesk celého života pred očami, alebo pocit, že sme v prítomnosti nejakej nadpozemskej bytosti. To všetko sú javy, ktoré sa spájajú s umieraním a podľa množstva výskumov presne takéto zážitky popisujú ľudia, ktorí mali zážitok blízkej smrti.

Nezáleží pritom na pohlaví, vierovyznaní, kultúre, či množstve iných faktorov, ktoré by mohli posmrtné „vízie“ ovplyvniť. Množstvo pacientov popisuje rovnaké zážitky, či rovnaké stretnutia s Bohom, alebo inou entitou a v tomto prípade sa ponúka otázka: Dokážeme tieto zážitky nejak vysvetliť?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Portál IFL Science tvrdí, že túto oblasť študovalo obrovské množstvo neurológov z celého sveta. Tí spájajú zážitky blízkej smrti s mozgovou aktivitou. Zaujímavosťou je, že aj záchvaty, či infarkt môže vyvolať podobné výjavy, či dokonca silné pocity radosti.

Ak sa ocitneme na prahu smrti, zmenia sa oscilácie v našom mozgu, čo bolo pozorované na myšiach, ktoré prešli zástavou srdca. Zmena mozgovej aktivity by mohla byť neurologickým vysvetlením týchto zážitkov, avšak aj naďalej ostáva záhadou, prečo sú zážitky ľudí tak veľmi podobné.

Ako vznikajú zážitky blízkej smrti?

Zážitkom blízkej smrti si prejde len jeden z desiatich ľudí a nezáleží na tom, či mali zástavu srdca, alebo boli zasiahnutý bleskom. Psychiater Bruce Greyson sa pokúsil tento fenomén kvantifikovať, na základe rôznych aspektov zážitku. Vytvoril škálu, ktorá sa pýta, či pacient pocítil zbystrené zmysly, mal odlišné vnímanie času, alebo cítil, akoby sa oddelil od vlastného tela.

Veľa hlavných aspektov, ktoré sa v prípade zážitkov blízkej smrti objavujú, sa podobá na mozgovú aktivitu pod vplyvom psychoaktívnych drog. Zážitky, ktoré pacienti popísali sa podobali na zážitky, ktoré v mozgu vyvoláva ketamín.

Ketamín je droga, ktorá je schopná zablokovať receptory NMDA. Niektorí vedci teoretizujú, že ak je človek na prahu smrti, mozog vylúči podobnú látku, aby ochránil mozog a udržal neuróny nažive. Iné teórie hovoria, že podobné účinky môže mať aj zlúčenina DMT. Je možné, aj keď nedokázané, že mozog počas smrti túto halucinogénnu látku vylučuje. Zaujímavé je, že účinky DMT sú veľmi podobné zážitkom blízkej smrti.

Hoci zatiaľ nedokážeme vysvetliť, ako tieto zážitky presne vznikajú, neurológovia nie sú presvedčení, že by sme sa v našich posledných chvíľach dostali do iných dimenzií. Halucinácie, ktoré mnohí pacienti popisujú sú skôr výsledkom zmien mozgovej aktivity.

Doktor Steven Laureys niekoľkokrát demonštroval, ako si mozog vytvára svoje vlastné „vízie“. Napríklad pri nedostatku kyslíka sa zužuje periférne videnie. To vedie k vytvoreniu akéhosi tmavého tunela, na konci ktorého sa nachádza jasné svetlo.

Zároveň dokázal, že ak mozog nemá stimul z vonkajšieho prostredia, začne pátrať v pamäti po známych zážitkoch, či zvukoch. Vďaka tomu máme pocit, akoby nám pred očami preblikol celý náš život.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre