SpravodajstvoTechnológieVeda a výskum

Svet má nový najrýchlejší superpočítač. Je ním japonský Fugaku, ktorý ovládol väčšinu výkonnostných rebríčkov

Najnovší japonský superpočítač Fugaku disponuje celkovým výkonom na úrovni až 415,5 petaflops, čím úplne rozdrvil konkurenciu

Rebríček najrýchlejších superpočítačov sveta po dlhých 9 rokoch opäť ovládlo Japonsko so svojim najnovším prírastkom – superpočítačom Fugaku, ktorý spoločne vyvíjajú spoločnosť Riken a Fijutsu Limited. Nový superpočítač postavený na ARM technológii sa len nedávno umiestnil na prvej priečke v zozname najrýchlejších superpočítačov na svete Top500, pričom ovládol aj ďalšie rebríčky ako HPCG, HPL-AI, či Graph500.

Superpočítač na míle ďaleko pred konkurenciou

V rebríčku Top500 dosiahol superpočítač Fugaku LINPACK skóre na úrovni 415,53 petaflops, čo je násobne vyššie skóre ako skóre jeho najbližšieho konkurenta – amerického superpočítača Summit od spoločnosti IBM, ktorý v tom istom rebríčku získal skóre „iba“ 148,6 petaflops.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
superpocitac fugaku
Zdroj: Riken.jp

Širokospektrálne využitie

Fugaku, ktorý je v súčasnosti nainštalovaný v RIKEN Centre for Computational Science (R-CCS) v Kobe v Japonsku, sa vyvíja v rámci národného plánu navrhnúť japonský vlajkový superpočítač novej generácie a implementovať širokú škálu aplikácií zameraných na vysoké – prioritné spoločenské a vedecké otázky.

V praxi to teda znamená, že vedci môžu superpočítač využiť hneď vo viacerých oblastiach, no spomenúť treba určite objavovanie nových liekov, liečiv a liečebných postupov, no dôležité sú aj simulácie prírodných katastrof, využívanie zdrojov a rozvoj čistej energie, hľadanie nových materiálov, či vedecké simulácie spojené s objasňovaním zákonov a objavovanie vesmíru. V súčasnosti sa Fugaku používa na experimentálnej báze pri výskume ochorenia COVID-19, pričom hľadá možné diagnostické metódy, liečivá, či simuluje šírenie vírusu.

Superpočítač Fugaku je momentálne iba v testovacej fáze a do plnej prevádzky by mal byť nasadený už v apríli budúceho roka.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close