APLIKÁCIE A HRYBezpečnosťSpravodajstvo

Švajčiarsko zakázalo svojim vojakom používať WhatsApp a ďalšie platformy s výnimkou jednej. Toto sú obavy, prečo tak spravilo!

Švajčiarsko zakázalo svojim vojakom používať WhatsApp, Telegram, Signal a ďalšie platformy. Obávajú sa, že by ku četom mohli pristupovať tretie strany.

Keď príde reč na bezpečnú komunikáciu, tak mnohí nedajú dopustiť na aplikácie ako Telegram, WhatsApp a najmä Signal. Vo všeobecnosti sa tieto aplikácie pokladajú za bezpečné a to hlavne Signal. Sú však natoľko bezpečnými, ako sa na prvý pohľad javia? Švajčiarsko si myslí, že tomu tak nie je. To je aj jeden z dôvodov, prečo Švajčiarsko zakázalo svojim vojakom používať WhatsApp a ďalšie obdobné platformy za účelom komunikácie medzi sebou. Prečo sa tak stalo? Na tému upozorňuje portál TheVerge.com.

WhatsApp dnes používajú viac ako 2 miliardy ľudí a ide o nesmierne populárnu platformu. Rovnako je to i v prípade Signalu, či Telegramu, hoci majú menšiu používateľskú základňu. Všetky aplikácie disponujú technológiou End-to-end šifrovania, ktorá šifruje správy odchádzajúce z telefónu pričom k ich odšifrovaniu dochádza v smartfóne adresáta alebo opačne. Táto technológia robí to, že ak by aj došlo k odchyteniu správ treťou stranou, tak sú prakticky neprečítateľné.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Švajčiarski vojaci môžu používať len aplikáciu Threema

Aj napriek tomu, že aplikácie vyššie disponujú technológiou End-to-end šifrovania, tak Švajčiarsko sa rozhodlo zakázať vojakom, aby medzi sebou komunikovali prostredníctvom spomínaných aplikácií. Namiesto toho nariadilo, aby vojaci používali aplikáciu Threema. Mohlo by sa zdať, že Švajčiari chcú jednoducho podporiť domácich vývojárov vzhľadom na to, že za aplikáciou stojí Švajčiarska spoločnosť. Opak je však pravdou.

Podľa publikovaných správ, Švajčiari majú obavy, že by mohli k správam odosielaným cez aplikácie vyššie pristupovať tretie osoby. Na rozdiel od iných aplikácií na odosielanie správ, Threema podlieha švajčiarskym predpisom, ktoré uvádzajú, že žiadny orgán nemôže požadovať prístup ku konverzáciám. Na druhej strane, vyššie spomínané platformy musia spĺňať zákon US CLOUD Act, podľa ktorého vláda USA môže mať prístup k určitým údajom o konverzácii, aj keď nie sú uložené na serveroch umiestnených v Spojených štátoch.

Pod týmito údajmi však nechápte obsah správ, lebo aplikácie vyššie ich neukladajú na svojich serveroch a tým pádom ich nemôžu ani zdieľať, ale metadáta. Ide o údaje ako sú napríklad, kedy ste a komu odoslali správu, kedy bola správa prečítanou, z akého telefónu bola správa odoslaná a podobne.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close