Sústava TRAPPIST-1 je viac podobná Slnečnej sústave, než si vedci mysleli

V čom sa skrýva jej podobnosť s našou vlastnou Slnečnou sústavou?

planety okolo hviezdy
Zdroj: NASA and JPL/Caltech

Sústava TRAPPIST-1 je len 40 svetelných rokov od nás, má 7 skalnatých exoplanét a tri z nich sú v „obývateľnej zóne“ hviezdy. Na to, aby bola planéta naozaj obývateľná ale treba viac než to a  astronómovia sa pokúšajú nájsť ďalšie charakteristiky, ktoré by im pomohli zistiť o sústave niečo viac.

Nedávno vedci v novom výskume odhalili, že podobne ako je tomu v Slnečnej sústave, aj planéty sústavy TRAPPIST-1 obiehajú okolo hviezdy po viac-menej jednej rovine. Zistenie pomôže nahliadnuť vedcom viac do dynamickej minulosti sústavy a potvrdiť, či naopak vyvrátiť obývateľnosť jednotlivých planét. To, že planéty obiehajú v oblasti rovníku hviezdy naznačuje, že obiehajú v rovine v ktorej vznikli. Vďaka tomu si vedci myslia, že ide o mladý systém a vďaka tomu sa s ním bude lepšie pracovať. Píše o tom portál Science Alert.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Do dnešného dňa bolo objavených viac než 4-tisíc exoplanét v našej galaxii, čo nám pomáha určiť, aká vzácna naša Slnečná sústava vlastne je. Astronómovia vykonali niekoľko meraní orbitálneho sklonu. Väčšina exoplanét obieha hviezdu v šikmom uhle, než v akom hviezda rotuje.

Podobnosť so Slnečnou sústavou

Sústavy viacerých planét majú tendenciu mať menší náklon, no nikto nemeral uhol malých planét, podobných Zemi. Uhol obežnej dráhy sa meria pomocou Rossiter-McLaughlinovho efektu, ktorý sa ťažko pozoruje v prípade malých, tmavých hviezd, akou je TRAPPIST-1.

Keď pozorujeme hviezdu, svetlo zo strany, ktorá rotuje smerom ku nám sa stlačí do väčších frekvencii a modrého svetla. Tá strana, ktorá rotuje smerom od nás sa posunie do nižších frekvencii a zmení sa do červena. Keď planéta prejde popred hviezdu, dokážeme pozorovať, ktorá strana bude zablokovaná ako prvá a následne zistiť smer rotácie. Lenže TRAPPIST-1 je červený trpaslík, čo znamená, že je veľmi malá a tmavá, čiže tento efekt nebol až donedávna pozorovateľný. Subaru Telescope, ktorý je umiestnený na Havaji je vybavený technológiou InfraRed Doppler, ktorá ako prvá tento efekt zachytila.

Pozorovanie 31. augusta 2018 odhalilo tri planéty, no len podľa jednej z nich dokázali zistiť obežnú dráhu planét. Ukázalo sa, že by mohli všetky obiehať v jednej rovine, v oblasti rovníku hviezdy. Keď vznikajú planéty, okolo hviezdy sa nachádza protoplanetárny disk, prstenec prachu a hmoty, z ktorého vznikajú planéty. Ten sa nachádza v rovnakej polohe, čo znamená, že planéty sa od svojho vzniku extrémne nehýbali.

Planéty v sústave TRAPPIST-1 sú však celkom blízko svojej hviezdy, čo znamená, že toto usporiadanie bolo vplyvom migrácie, než nejakého vonkajšieho zásahu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre