SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Sústava L 98-59 je plná planetárnych unikátov: Jedna z planét má vodu, no to ani zďaleka nie je všetko!

Už koncom tohto roka by sa mohli astronómovia bližšie pozrieť na tieto výnimočné planéty.

Sústava L 98-59 sa stala jednou z najfascinujúcejších sústav, aké sme objavili. Nachádza sa len 35 svetelných rokov od nás no v nej nájdeme jedinečnú sadu planét, píše portál IFL Science.

Jedna z planét sa radí k tým najľahším, aké sme kedy objavili a 30% celkovej hmotnosti môže tvoriť voda. Ďalšia planéta sa nachádza v perfektnej pozícii, aby na nej mohol vzniknúť život. Do roku 2019 nebola sústava L 98-59 ničím zaujímavá. Astronómovia sa domnievali, že ide o jednu z mnohých trpasličích hviezd.

Neskôr sa pomocou satelitu TESS (pozn. redakcie: Transiting Exoplanet Survey Satellite) podarilo objaviť prvú planétu. Bola ňou L 98-59b a výnimočné na tejto planéte bolo, že sa zaradila medzi najmenšie planéty, aké sa ľudstvu podarilo objaviť. Je o 20% menšia, ako Zem a jej objav bol z technologického hľadiska takmer neuveriteľný.

Satelit TESS pátra po planétach pomocou tranzitnej metódy. Keď planéta prejde popred hviezdu, jas danej hviezdy jemne poklesne. TESS tieto poklesy vyhľadáva a na základe toho vie povedať, či sa v sústave nachádzajú planéty. Lenže pozorovať tak malú planétu v tak vzdialenej sústave je naozaj impozantné.

Vedci určili, že planéta L 98-59b má o polovicu menšiu hmotnosť ako Venuša, čo znamená, že ide o najľahší kozmický objekt, aký s nám podarilo objaviť. Ďalšou fascinujúcou planétu je L 98-59d. Jej hustota naznačuje, že 30% celkovej hmotnosti planéty by mohla tvoriť voda. To vedcov prekvapilo, vzhľadom na to, že na planéte sú teploty nad bodom varu.

Sú planéty obývateľné?

Obežné dráhy prvých troch planét sa nachádzajú príliš blízko pri hviezde, čiže aj napriek jedinečným charakteristikám nebudú tieto planéty obývateľné. Astronómovia však objavili aj štvrtú planétu, L 98-59e a existuje šanca, že v sústave sa nachádza aj piata planéta.

Práve táto piata planéta by sa mala nachádzať v ideálnej vzdialenosti, aby na jej povrchu mohla existovať voda.

„Objavili sme dôkazy, ktoré naznačujú planétu zemského typu, ktorá leží v obývateľnej zóne,“ Vyjadril sa doktor Olivier Demangeon.

Ak sa existencia piatej planéty v tejto sústave potvrdí, môže ísť o najvhodnejší cieľ pre skúmanie atmosféry planéty mimo našej sústavy. Túto úlohu zvládne dlho odkladaný vesmírny teleskop Jamesa Webba, ktorý by sa mal do vesmíru dostať už koncom tohto roka.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close