Surfujte po internete viac anonymne. Takto môžete znížiť svoju digitálnu stopu na internete!

Pozrite sa na niekoľko spôsobov, ako môžete po internete surfovať viac anonymne a zmenšiť svoju digitálnu stopu.

InkognitInkognito rezim surfovanie po interneteo rezim surfovanie po internete
Zdroj: Wikipedia

Zatiaľ čo kedysi internet býval prístavom súkromia, dnešný online život, je už úplne iným. Viac menej každá webová stránka, sociálna sieť, či aplikácia, nás oberá o časť súkromia. Rovnako treba povedať, že obľúbené stránky, ako sú  Facebook, Twitter a ďalšie, umožňuje ľuďom nazrieť do našich životov ako nikdy predtým. Nehovor viac o technologických gigantoch, ktorí nás majú lepšie prečítaných, ako by sme si na prvý pohľad mohli myslieť. Častokrát vedia o nás viac, ako naša najbližšia rodina. Čo robíme, s kým trávime čas, ako reagujeme na podnety a podobne.

Ostať celkovo anonymnými sa nám už pravdepodobne asi  nikdy nepodarí, ale existuje niekoľko možností, ako sa aspoň čiastočne môžeme skryť a dokonca obmedziť množstvo spamu a reklám, ktorému sme vystavení.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zvýšte súkromie vášho prehliadača

Váš prehliadač vie o vás toho veľa. Ak chcete surfovať anonymne, môžete postupne začať zmenšovať množstvo informácií, ktoré váš prehliadač o vás aktívne zbiera. V nastaveniach prehliadača si môžete napríklad automaticky vypnúť ukladanie hesiel, či kontaktných údajov a podobne. Okrem toho môžete surfovať v režime inkognito. Tu však treba dodať, že surfovanie v tomto režime je skôr anonymné smerom k iným používateľov v rámci siete, ako smerom k prevádzkovateľom služieb, obzvlášť keď sa do nich prihlasujete.

Zdroj: vlastný

Rovnako sa odporúča každých pár týždňov, alebo dní, vyprázdniť súbory cookies. Vďaka tomu odstránite svoje osobné údaje, ako história prehliadaniu webu, heslá, sťahovania a ostatné informácie ukladané v cache pamäti. Vymazaním cookies vo všeobecnosti pomôžete  zmenšiť časť svojej digitálnej stopy. Rovnako do pozornosti dávame funkciu mnohých prehliadačov vrátane Chromu, že tieto súbory je možné automaticky vymazávať po každom ukončení aplikácie.

Používajte svoj prehliadač anonymne

Existujú rôzne anonymné prehliadače, ktoré pomáhajú udržať vaše digitálne súkromie na uzde. Ako príklad môžeme uviesť Firefox, ktorý prednostne ponúka používateľom ochranu dát. Ďalej, Ghostery  vydalo webový prehliadač, ktorý automaticky blokuje trackery a podobne. Rovnako aj internetový prehliadač Opera, ktorý dokonca má vstavanú funkciu VPN.

Ak chcete ísť ešte ďalej, existujú aj doplnky, ako je napríklad  Privacy Badger, ktoré dokážu pozastaviť vybrané sledovacie kódy bežiace na pozadí stránok, ktoré nie sú bežne viditeľné.

Privacy Badger
Privacy Badger
Developer: Unknown
Price: Free

Riešením je aj kvalitná VPN

Čokoľvek robíte na webe, tak môže byť vystopované pomocou vašej  IP adresy, ktorá slúži na komunikáciu so sieťou. Existuje ale viacero aplikácií či služieb, ktoré dokážu skryť polohu pod označením virtuálnej IP na inom mieste. Ide o Virtual privace network (VPN). Tu však treba dodať, že mnohé bezplatné služby tohto typu sú v skutočnosti väčším rizikom ako pomocníkom. Mnohé z nich, hoci zmenia vašu IP, vďaka čomu napríklad webstránky nevedia pripísať vašu aktivitu vám, ale samé zbierajú tieto údaje a ďalej predávajú.

Udržujte svoj email súkromný

E-mailová adresa je súčasťou online identity každého z nás. Mailové služby síce vo všeobecnosti využívajú HTTPS a SSL certifikát, ale napríklad Google sa v minulosti priznal, že čítal správy pre lepšie zacielenie reklamy. Mimochodom, dovoľte nám dať vám pri tejto príležitosti do pozornosti funkciu Dôverných správ v službe Gmail. Tá dokáže obmedziť prístup ku správam odoslaných cez Gmail neoprávneným osobám.

Ak chcete využiť e-mail len na krátky čas za účelom jednorazovej správy, možnosťou je napríklad aj služba GuerillaMail, na ktorej využitie nepotrebujete žiadne extra digitálne zručnosti.

guerrillamail
Zdroj: Vosveteit.sk

Nebojte sa ísť do Dark režimu

Tor je sieťou počítačov po celom svete. Pri povolení vo vašom prehliadači Tor presmeruje všetkú prevádzku cez túto sieť. Vyzerá to potom tak, ako by ste sa pohybovali minútu po minúte po celej Zemi, vďaka čomu ste viac menej nevystopovateľný. Druhým dychom však treba povedať, že pomocou tohto prehliadača, prehliadanie internetu je o čosi zdĺhavejším.

Prehliadac Tor
Zdroj: Vosveteit.sk

Vyhľadávajte na internete bez ovplyvnenia algoritmov

Jedným z ďalších skvelých nástrojov, ktoré nemonitorujú čo robíme a zároveň ponúkajú relevantné výsledky vyhľadávania, ktoré nie sú ovplyvnené našou minulou históriou prehliadania stránok a aktivity na internete, patrí služba DuckDuckGo. Ide o alternatívny vyhľadávač ku Google.

duckduckgo_opt
Zdroj: DuckDuckGo

Odstráňte vaše dáta, ktoré o vás Google vie

Ďalším nástrojom, ako môžete znížiť svoju dátovú stopu na internete, je vymazanie dát, ktorými Google o vás disponuje. Ide o dáta ako interagujete s vyhľadávaniami na internete, ktoré stránky otvárate, história vašej polohy a podobne. K týmto dátam sa môžete dostať pomocou stránky myactivity.google.com. Následne môžete aktívne upraviť, ktoré dáta o vás Google zbiera, ako aj ich môžete odstrániť.

moja aktivita na google
Zdroj: Vosveteit

Facebook sleduje aktivitu používateľov aj mimo svojho webu

Vedeli ste, že Facebook je schopným sledovať vašu aktivitu na partnerských stránkach služby? Nuž, dovoľte nám dať vám do pozornosti návod, ako môžete toto sledovanie pozastaviť. Rovnako ako Google, tak aj Facebook ponúka v rámci nastavení sekciu spravovania údajov mimo Facebooku. Po otvorení týchto nastavení, uvidíte zoznam aplikácií, či webstránok, ktoré monitorujú vašu aktivitu mimo Facebooku.

zbieranie informacii Facebook_2
Zdroj: Vosveteit.sk

Pevne veríme, že tipy vyššie vás zaujali. Používate iné spôsoby, ako znižujete vašu digitálnu stopu? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre