SpravodajstvoVeda a výskum

Supernovy, bohaté na vápnik, začínali ako kompaktné hviezdy

Nedávno sa vedci pozreli na supernovu, ktorá vyprodukovala obrovské množstvo vápnika

Takmer polovica vápnika vo vesmíre, vrátane toho, čo sa nachádza v našich kostiach, či zuboch, vznikla počas explózií hviezd. To, ako tento proces prebieha sa podarilo vedcom nedávno zistiť, štúdiom jednej zo supernov, bohatej na vápnik. 

Výskum bol vykonaný pomocou infračervených a röntgenových nástrojov a prišiel na to, že supernovy, bohaté na vápnik, začínali ako kompaktné hviezdy, ktoré rýchlo prišli o svoju hmotu. Na konci svojho životného cyklu odhodili vonkajšiu vrstvu plynu, s ktorou sa neskôr explodujúci materiál zrazil.Píše o tom portál Science Alert.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Tieto udalosti sú tak vzácne, že sme doteraz nemali predstavu, ako vznikajú supernovy, bohaté na vápnik,“ tvrdí astrofyzik Wynn Jacobson-Galan, z Northwestern University.

Výskum sa točil najmä okolo supernovy SN 2019ehk, ktorá bola po prvýkrát pozorovaná amatérskym astronómom Joelom Shepherdom. Nachádza sa v galaxii Messier 100, 55-miliónov svetelných rokov od nás. Vedci, študujúci túto udalosť, si rýchlo uvedomili, že sa pozerajú na záplavu vysokoenergetických röntgenových lúčov. Tie vychádzali z umierajúcej hviezdy a narážali na vonkajší plynný obal, ktorý hviezda odhodila. Interakcia medzi vylúčenými materiálmi a vonkajším plynným obalom vytvárala prostredie s vysokou teplotou a tlakom. V tomto prostredí vznikla aj jadrová reakcia, pri ktorej vznikol vápnik. Po explózií hviezdy sa všetko v tesnej blízkosti rozletelo do okolia.

„Väčšina masívnych hviezd vytvorí len málo vápnika, za celý svoj život. Udalosti, ako napríklad supernova SN 2019ehk, však môžu za vytvorenie obrovského množstva vápnika a následná explózia ho vymrští naprieč vesmírom,“ hovorí astronóm Régis Cartier, z National Optical-Infrared Astronomy Research Laboratory.

Vyprodukovaný vápnik sa časom dostane do formujúcich sa planetárnych systémov a neskôr aj do našich tiel. Supernova SN 2019ehk je explóziou, ktorá doteraz vyprodukovala najväčšie množstvo vápnika. Pozorovanie vnútorných procesov supernovy otvorí vedcom nové možnosti výskumu a pomôže im pochopiť, ako vznikal vápnik, ktorý sa nachádza v našich kostiach, zuboch, ale aj v celom vesmíre.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close