SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Supernova, ktorú sme videli v roku 2016, sa opäť vráti v roku 2037: Ako je to možné?

Vedci môžu sledovať Einsteina v praxi. Ako sa ku nám dostane supernova, ktorá už raz odznela?

Vesmír je plný záhad, od čiernych dier, cez temnú hmotu až po supernovu, ktorá sa síce udiala v roku 2016, no už čoskoro sa ku nám vráti, píše portál LiveScience.

Prvé dve záhady síce vysvetliť nevieme (pozn. redakcie: Zatiaľ) no tá tretia je zdokumentovaná a overená. Ako je to možné? Ide o udalosť, ktorá sa nazýva requiem supernovy. Explózia, ktorá sa objaví na oblohe okolo roku 2037 je 10-miliárd rokov stará, no napriek tomu ju zachytil Hubblov vesmírny ďalekohľad, ešte v roku 2016.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tento kozmický replay ale nemá nič spoločné so samotnou explóziou. Nebojte, hviezda ktorá už raz vybuchla nemôže explodovať znova. Príčinou tohto zvláštneho úkazu je svetlo, ktoré supernova vyprodukovala. To cestovalo vesmírom, kým nenarazilo na naozaj obrovské zoskupenie galaxií, ktoré sa nachádzalo medzi explóziou a Zemou.

„Kedykoľvek, kedy svetlo prejde popri veľmi masívnom objekte, nastáva efekt zakrivenia časopriestoru, ktorý popísal Einstein vo svojej teórii relativity. Tvrdí, že hmota spomalí cestovanie svetla, ktoré okolo nej prechádza,“ vysvetľuje Steve Rodney, vedúci novej štúdie.

Ide o fenomén, ktorý má svoj vlastný názov – gravitačná šošovka. Masívny objekt, ako napríklad galaxia, alebo združenie viacerých galaxií, pokriví dráhu svetla. Výsledkom je zväčšený objekt, ktorého svetlo sa dostalo do dráhy obrovského množstva hmoty.

Návrat supernovy

V tomto konkrétnom prípade môže za opakovanú explóziu zoskupenie galaxií s názvom MACS J0138. Gravitačné pole tohto objektu rozjasňuje supernovu a rozdeľuje ju do niekoľkých odlišných obrazcov. Tie sa následne objavia v rozdielnu dobu na rozdielnom mieste na oblohe. Ako už bolo písané vyššie, prvý odraz pozorovali vedci už v roku 2016. V tom roku sa Hubblov teleskop zameral na zoskupenie galaxií MACS J0138 a uvidel tri odlišné verzie supernovy.

Vedci predpokladajú, že odrazy zachytávali odlišné fázy supernovy, počas toho, ako vesmírna explózia chladla a tmavla. Rovnaké pozorovanie bolo rozbehnuté aj v roku 2019, no v tomto roku už vedci nenašli žiadne obrazy supernovy. Tento objav, alebo skôr absencia objavu, vedcom potvrdila, že naozaj išlo o odrazy, spojené s efektom gravitačnej šošovky.

Pozorovaním zistili, že sa supernova odohrala približne 10-miliárd rokov od Zeme. Ďalšie výskumy ukázali, že hviezda, ktorá svoj život ukončila, musela explodovať 4-miliardy rokov po veľkom tresku. Zároveň sa vedcom podarilo zistiť, že divadlo, ktoré si pre nás prichystali galaxie MACS J0138, sa ešte neskončilo.

Svetlo, ktoré prešlo presným stredom galaktického združenia, sa ešte stále odráža v intenzívnom gravitačnom poli. Výskumy ukázali, že by sa mala objaviť okolo roku 2037. Pozorovaním posledného odrazu dávnej supernovy sa vedci môžu naučiť veľa nielen o gravitačnej šošovke, ale aj záhadnej temnej hmote.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close