SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Sú vírusy zodpovedné za rozmanitosť života na Zemi? Takto nám môžu pomáhať!

Nová štúdia dokázala, že medzi vírusom a hostiteľom nastáva prenos genetickej informácie. Ako to funguje?

Horizontálny prenos genetickej informácie je proces, pri ktorom organizmus prijíma genetický materiál iného jedinca bez toho, aby bol jeho potomkom. Vďaka tomuto procesu môže získať nové vlastnosti. Túto schopnosť majú aj vírusy a na základe toho sa stávajú infekčnejšími, píše portál UBC Science.

Vedci nedávno ukončili detailnú analýzu tohto procesu a dospeli k zaujímavým poznatkom. Nielenže vírus môže preberať informácie od svojho hostiteľa, ale aj hostiteľ môže získať nové vlastnosti z vírusu. Predchádzajúce štúdie sledovali proces horizontálneho prenosu genetickej informácie medzi baktériami a vírusmi. Poukázali na to, že tento prenos hrá významnú úlohu pri prenášaní génov medzi jednotlivými bakteriálnymi druhmi.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tentokrát sa však pozreli na vzťah vírusov a eukaryotickými organizmami. Medzi eukaryotické organizmy patria rastliny, huby, či zvieratá.

„Tušili sme, že vírusové gény boli dôležité pre vývoj organizmov tohto druhu. Dokonca aj ľudia majú vírusové gény, ktoré sú dôležité pre náš vývoj a správnu funkciu mozgu,“ vyjadril sa doktor Nicholas Irwin, jeden z autorov štúdie.

Aby vedci zistili ako horizontálny prenos génov ovplyvnil vírusy a organizmy, pozreli sa na prenos genetickej informácie stoviek organizmov a tisícok vírusov. Podarilo sa im identifikovať množstvo génov, ktoré boli prenesené či už z jednej, alebo druhej strany. Zistili, že prenos génov z hostiteľa na vírus je dvakrát tak častý, ako prenos génov z vírusu na hostiteľa.

Na čo slúži prenos genetickej informácie?

Vedci zistili, že vírusy napádajúce jednobunkové organizmy si zo svojich hostiteľov zobrali veľa génov. Na základe génov, ktoré vírusy prevzali dokázali vedci predpovedať, ako budú vírusy ovplyvňovať svojho hostiteľa.

Druhou stránkou štúdie bol prenos génov z vírusu na hostiteľa. V tomto prípade organizmy dostali oveľa menej génov, no tie, ktoré prevzali mali výrazný dopad na ich evolúciu.

„Veľa génov, ktoré organizmy prevzali od vírusov ovplyvnilo ich štruktúru, či už ide o bunečné steny rias, alebo zvieracie tkanivo. Z toho usudzujeme, že interakcie medzi vírusom a jeho hostiteľom boli dôležitým faktorom diverzity života na zemi,“ vysvetľuje doktor Irwin.

Horizontálny prenos genetickej informácie umožňuje génom doslova preskočiť z jedného organizmu na druhý, v tomto prípade medzi vírusom a jeho hostiteľom. Ak je to užitočný gén môže sa v populácii uchytiť a čoskoro sa stane súčasťou daného druhu. Štúdia naznačuje, že tento proces môže viesť k rapídnemu získaniu nových schopností oproti pomalým zmenám, ktoré sú spôsobené menšími mutáciami.

Vírusy, ako napríklad Zika či koronavírusy, neprispievajú k prenosu genetickej informácie. Napriek tomu manipulujú podobné gény v ich hostiteľoch. V budúcnosti sa vedci budú zaoberať lepším pochopením procesu génových prenosov, čo môže priniesť dôležité poznatky pre vývoj nových liekov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close