Pracovné ponuky
AutáSpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Sú solárne strechy odpoveďou na zvýšenie dojazdu elektromobilov? Už čoskoro sa to dozvieme

Startup Lightyear chce zvýšiť maximálny dojazd elektromobilov pomocou solárnych striech

Len niekoľko dní dozadu sme mohli čítať o tom, že automobily Tesla z modelovej rady Model S, ktoré boli vyrobené po januári tohto roka dostali certifikát EPA s ratingom dojazdu cez 400 míľ, teda približne 650 kilometrov.

Prvá auto so solárnou strechou od  spoločnosti Lightyear štartuje do ostrej prevádzky

Dnes, startup Lightyear publikoval tlačovú správu, v ktorej píše, že začína s aktívnym testovaním špeciálne upravenej solárnej strechy, ktorá má potenciál predĺžiť dojazd elektromobilov o ďalších niekoľko desiatok až stoviek kilometrov. 

Spoločnosť v rámci tlačovej správy píše, že solárnu strechu v minulosti aplikovala na vozidle Volkswagen Crafter LCV, pričom najnovšie ju aplikovala aj na automobil Tesla 3 .

lightyear_solarna strecha
Zdroj: Youtube (Lightyear)

Spoločnosť v tlačovej správe ďalej píše, že tento test, ktorý bude prebiehať do konca roka 2021, by mohol priniesť odpovede na viacero nezodpovedaných otázok. Jednou z nich je demonštrácia pridanej hodnoty integrovaných solárnych panelov na vozidlách vrátane vplyvu na dojazd. Spoločnosť konkrétne píše:

„Vďaka integrovanej slnečnej technológii výskumné vozidlá pomôžu demonštrovať pridanú hodnotu integrovaných solárnych článkov vo vozidlách vrátane odmerania prínosu počas jazdy. Vozidlá poskytnú ďalšie skutočné údaje o vplyve vibrácií spôsobených jazdou, tlmení nárazov a vodotesnosti. Tento výskum sa považuje za zásadný pre zaistenie bezpečného, spoľahlivého a odolného solárneho systému, ktorý vydrží po celú dobu životnosti automobilov spoločnosti Lightyear, prípadne iných vozidiel, ktoré budú využívať solárne strechy.“

So sústredením na efektivitu a dizajn

Lightyear ďalej hovorí, že vývoj solárnych panelov bol navrhnutý tak, aby maximalizoval pokrytie solárnymi článkami, trvanlivosť a bezpečnosť článkov, a aby ich vzhľad spĺňal tie najvyššie požiadavky. Spoločnosť ďalej dodáva, že sa im podarilo urobiť významný krok vpred vďaka spolupráci so spoločnosťou SunPower, kedy maximalizovali príjem energie článkov Maxeon, a to aj v tieni.

Lightyear One
Zdroj: Lightyear

Spoločnosť ďalej dodáva, že ku koncu roku plánuje v rámci testovania začať s ďalším ostrým testom 2. vozidla, ktoré by malo poslúžiť na validáciu dát. Spoločnosť prostredníctvom tlačovej správy bohužiaľ neprezrádza o koľko kilometrov by sa mohol predĺžiť dojazd elektromobilov za pomoci testovanej technológie, ale prostredníctvom stránok spoločnosti sa môžeme dočítať, že články by mali získať v priebehu jednej hodiny na dennom svetle dodatočnú energiu pre približne +12 kilometrov dojazdu (pozn. redakcie: tieto údaje udáva v prípade prototypu vozidla Lightyear One).

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk, ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webové stránky na Slovensku.
Close
Close