Sú pre nás smartfóny z pohľadu elektromagnetické žiarenie škodlivými?

Väčšina žiarení, s ktorými sa v bežnom živote stretávame, či už ide o infračervené, mikrovlnné alebo viditeľné žiarenia, sú neškodné

huawei p40 lite zadna fotografia (2)
Zdroj: Vlastný (Tomáš Krajčoviech)

Elektrina je všade okolo nás, prakticky neustále. Svetlá, smartfóny, notebooky, či iné zariadenia robia náš život jednoduchším, bezpečnejším a zábavnejším. Väčšina ľudí si ani len neuvedomí, ako často prichádza do kontaktu s elektrinou a YouTube kanál Kurzgesagt – In a Nutshell sa pýta, či nám môže elektrina škodiť.

Elektrina je pohyb elektrického náboja, ktorý vytvára elektrické a magnetické polia. Tie sa šíria priestorom a nesú so sebou energiu. Tento fenomén sa nazýva inak aj elektromagnetické žiarenie. Väčšina žiarení, s ktorými sa v bežnom živote stretávame, či už ide o infračervené, mikrovlnné alebo viditeľné žiarenia, sú neškodné. Existujú však aj isté formy žiarenia, ktoré môžu byť nebezpečné.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Škodlivé žiarenie?

Žiarenie, ktoré sa dostáva von z našich smartfónov, Wi-Fi antén, či iných zariadení nie je nebezpečné, pretože ide o vlnové dĺžky, ktoré nedokážu ublížiť nášmu telu. Ľudstvo bolo prakticky neustále vystavené rôznym formám žiarenia, no od priemyselnej revolúcie sme s nimi v kontakte oveľa viac. Prvýkrát sa o škodlivosti elektriny začalo hovoriť v roku 1979. Istí vedci priradili zvýšené riziko leukémie k životu blízko elektrického vedenia. Táto štúdia však bola veľmi rýchlo diskreditovaná.

Dôležitejšou otázkou, ktorou sa zaoberajú aj moderní vedci je, či je toto slabé elektromagnetické žiarenie pre človeka škodlivé, ak je s ním v kontakte prakticky každý jeden deň. Príznaky sa nemusia prejaviť hneď, ale kľudne aj o niekoľko desiatok rokov, alebo možno o niekoľko generácií. Nanešťastie, všetky štúdie v tejto oblasti sú buď neúplné, alebo veľmi kontroverzné. Viaceré štúdie, ktoré spájajú smartfóny so zvýšeným rizikom rakoviny ukazujú známky zaujatosti. Inými slovami, vyberajú si výsledky, ktoré sa najlepšie hodia pre ich závery, bez toho, aby sa pozreli na problém ako na celok.

Všetky moderné výskumy nenašli jasnú spojitosť s elektromagnetickým žiarením a dopadom na ľudské zdravie, aj napriek tomu, že výskumy neustále prebiehajú. Ak by nejaké riziko hrozilo, je viac ako isté, že by sme už o tom vedeli oveľa viac.

Mimochodom, tejto téme sme sa venovali aj v minulosti, kedy sme vám priniesli zoznam zariadení zoradených na základe žiarenia, ktoré vyžarujú. Zoznam sme vytvorili na základe BFS (BFS je Nemecký federálny úrad pre ochranu pred radiáciou). Všetky zariadenia, ktoré sú dostupnými na trhu, musia spĺňať prísne hodnoty, aby boli pre používateľov bezpečnými. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre