SpravodajstvoVeda a výskum

Sú podľa Vás predpovede počasia nepresné? Asi budú ešte nepresnejšie, ak prijmeme 5G štandardV časopise Nature vedci varovali, že globálne prijatie nového 5G mobilného komunikačného štandardu by mohlo ovplyvniť meteorologické merania. Frekvenčné rozsahy pre 5G sa totiž čiastočne prekrývajú s tými, ktoré používa veda, najmä v meteorológii a astronómii. Vedci sa obávajú, že 5G žiarenie ovplyvňuje merania vodných pár v zemskej atmosfére, čo by mohlo zhoršiť kvalitu predpovedí počasia. Aby sa určila lokálna koncentrácia vodnej pary v atmosfére Zeme, satelity registrujú vlny emitované molekulami vody s frekvenciou 23,8 GHz. Tieto merania sú nevyhnutné pre meteorologické pozorovanie Zeme a tvorbu predpovedí počasia. Informuje o tom portál welt.de.

Nekreslime však čerta na stenu. Musíme to ešte hblšie preskúmať

Doposiaľ však nie sú takmer žiadne vedecké štúdie o stupni rušenia medzi plánovanými 5G frekvenciami a vedecky zaujímavou frekvenciou 23,8 GHz. Nemusí to byť až tak dramatické, ako sa niektorí výskumníci obávajú. Na nasledujúcej veľkej 5G regulačnej konferencii, ktorá sa uskutoční 28.10.2019 v egyptskom Šarm aš-Šajch, sa touto otázkou budú zaoberať zástupcovia krajín z celého sveta.

Na dosiahnutie ešte vyšších prenosových rýchlostí sú však v strednodobom horizonte určené výrazne vyššie frekvencie. Na Svetovej konferencii o rádiokomunikáciách v roku 2015 bol navrhnutý celkový rozsah od 24 do 86 GHz. Stále je čas preskočiť tie frekvencie, ktoré sú pre astronómov a meteorológov v tomto veľkom intervale mimoriadne dôležité.

Zdroj: welt.de


Tagy
Close
Close