SpravodajstvoVeda a výskum

Sú podľa Vás predpovede počasia nepresné? Asi budú ešte nepresnejšie, ak prijmeme 5G štandard

V časopise Nature vedci varovali, že globálne prijatie nového 5G mobilného komunikačného štandardu by mohlo ovplyvniť meteorologické merania. Frekvenčné rozsahy pre 5G sa totiž čiastočne prekrývajú s tými, ktoré používa veda, najmä v meteorológii a astronómii. Vedci sa obávajú, že 5G žiarenie ovplyvňuje merania vodných pár v zemskej atmosfére, čo by mohlo zhoršiť kvalitu predpovedí počasia. Aby sa určila lokálna koncentrácia vodnej pary v atmosfére Zeme, satelity registrujú vlny emitované molekulami vody s frekvenciou 23,8 GHz. Tieto merania sú nevyhnutné pre meteorologické pozorovanie Zeme a tvorbu predpovedí počasia. Informuje o tom portál welt.de.

Nekreslime však čerta na stenu. Musíme to ešte hblšie preskúmať

Doposiaľ však nie sú takmer žiadne vedecké štúdie o stupni rušenia medzi plánovanými 5G frekvenciami a vedecky zaujímavou frekvenciou 23,8 GHz. Nemusí to byť až tak dramatické, ako sa niektorí výskumníci obávajú. Na nasledujúcej veľkej 5G regulačnej konferencii, ktorá sa uskutoční 28.10.2019 v egyptskom Šarm aš-Šajch, sa touto otázkou budú zaoberať zástupcovia krajín z celého sveta.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na dosiahnutie ešte vyšších prenosových rýchlostí sú však v strednodobom horizonte určené výrazne vyššie frekvencie. Na Svetovej konferencii o rádiokomunikáciách v roku 2015 bol navrhnutý celkový rozsah od 24 do 86 GHz. Stále je čas preskočiť tie frekvencie, ktoré sú pre astronómov a meteorológov v tomto veľkom intervale mimoriadne dôležité.

Zdroj: welt.de

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close