SpravodajstvoXiaomi

Sú obavy používateľov opodstatnené? Ako vplýva extra rýchle nabíjanie smartfónu na batériu? Xiaomi prezrádza podrobnosti!

Ako vplýva technológia rýchleho nabíjania na životnosť batérie telefónu? Xiaomi prezrádza, ako funguje technológia HyperCharge.

Nie je žiadnym tajomstvom, že batérie našich telefónov časom strácajú na kapacite. Je to spôsobené chemickými reakciami, ktoré prebiehajú vo vnútri. Dvomi najvýznamnejšími faktormi, ktoré vplývajú na batériu, je napätie, ktoré pôsobí na batériu a teplota. Vo všeobecnosti platí, že ak je zariadenie vystavené príliš vysokému napätiu alebo príliš malému, tak dochádza k rýchlejšej degradácii. Rovnako to platí aj v súvislosti s teplotami. Dôvodom je skutočnosť, že elektrolyt, ktorý sa nachádza medzi elektródami, sa rozpadá rýchlejšie.

Ako však vplýva technológia rýchleho nabíjania na životnosť batérie? Xiaomi najnovšie prostredníctvom tlačovej správy prezradilo niekoľko podrobností o ich najnovšej technológii rýchleho nabíjania HyperCharge.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Je rýchle nabíjanie pre batériu škodlivé?

V súčasnosti niektoré z modelov Xiaomi možno nabiť za niekoľko pár minút. Je to možné najmä výkonu nabíjania, ktoré dnes siaha až do 120W. Spolu však so zvyšujúcim výkonom vzrastajú aj obavy používateľov, ako vplýva na batériu zariadenia. Sú obavy používateľov opodstatnené?

Xiaomi hyper charge
Zdroj: Xiaomi

Pokiaľ váš doterajší mobil podporoval 25W nabíjanie a zrazu tu sú modely, aké ponúka napríklad séria Xiaomi 12 so 120W nabíjaním, môžu prirodzene vyvstať otázky o škodlivých vplyvoch na batériu. Tieto obavy však nie sú na mieste, batéria je pred poškodením z rýchleho nabíjania chránená na viacerých úrovniach,” hovorí Lýdia Žáčková, marketing a PR manažérka Xiaomi Slovensko.

Technológia duálneho nabíjania je kľúčovou

Xiaomi hovorí o viacerých faktoroch. Jedným z nich napríklad je, že výkon nabíjania nie je konštantná hodnota. Výkon totiž plynúcim časom, ako sa plní kapacita batérie, klesá. Spoločnosť ďalej prezrádza, že hoci nezmenili koncept anódy a katódy, tak vďaka umelej inteligencii vedia predpokladať ideálne nabíjania, čím šetria kapacitu batérie. Jedným ale z kľúčových faktorov, ktoré pomáha udržať kapacitu batérie, je technológia duálneho nabíjania. O čo ale ide? Ide o technológiu, ktorú prvýkrát prišla s modelom zariadenia Xiaomi 11T a spočíva v rozdelení batérie na dve samostatné bunky. Znamená to, že v praxi sa nenabíja jedna 5 000 mAh batéria výkonom 120W, ale dve 2 500 mAh batérie pri výkone po 60W.

Xiaomi dualne nabijanie
Zdroj: Xiaomi

Technologický gigant ďalej hovorí o technológii Multiple Tab Winding (MTW). Ide o použitie viacerých anód a katód v batérii, čo umožňuje lepší tok prúdu v batérii, pretože vytvára kratšie prúdové cesty.

Xiaomi 120W nabíjanie_1

Alebo o technológii Mi-FC, ktorá presne meria prúd a voltáž počas nabíjania. To umožňuje, aby vysoký prúd prechádzal dlhší čas.

Xiaomi 120W nabíjanie Mi-FC
Zdroj: mi.com

Samozrejme, jedna z otázok ohľadne batérií sa dotýka aj bezpečnosti nabíjania zariadenia pri takto vysokom výkone. Máme sa báť? Xiaomi uisťuje používateľov, že nemusia mať strach. Dôvodom je viacero kontrolných technológií. Od ochrany proti príliš nízkej aj vysokej teplote pri nabíjaní a vybíjaní, dvojitej ochrany prepätia, automatického vypnutia pri prehriatí, kontroly napätia a prúdu cez USB až po ochrany proti celkovému prepätiu alebo prehriatiu nabíjacieho adaptéra.

Dôležitý je aj softvér

Xiaomi ďalej vyzdvihuje aj softvér a jeho funkcie. Napríklad, ideálny stav úrovne nabitia je niekde medzi 20 až 80%. Ak však necháte nabíjať svoje zariadenie cez noc, tak Xiaomi je schopné naučiť sa vaše správanie a tomu prispôsobí aj proces nabíjanie, prezrádza Žáčková. V praxi sa to pretaví v to, že napríklad ak telefón nabíjate počas toho ako spíte, tak pol hodinu pred plným nabitím, telefón sa prestane nabíjať. Krátko však predtým, ako vstanete, tak telefón sa nabije, aby sa dobilo na požadovanej úrovne. Okrem iného Žačková prezradila, že prebitia telefónu sa nemusíme báť. Dôvodom je, že hoci vidíme na telefóne, že je nabitý na 100%, tak softvérovo býva „podnabitý“ na požadovanú úroveň.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close