Sú čierne diery portálmi do iných častí vesmíru? Nová štúdia prináša jasnú odpoveď

Čierne diery sú tie najzáhadnejšie objekty vo vesmíre. Hoci o nich stále veľa nevieme, astronómovia sa postupne dopracovávajú k riešeniu.

čierna diera
Ostrejší záber čiernej diery zo simulácie. Vidno tam fotónový prstenec. Zdroj: youtube.com (ScienceAlertVideos)

Čierne diery sú tie najextrémnejšie a najfascinujúcejšie objekty vo vesmíre. Istým spôsobom slúžia vedcom aj ako pripomienka toho, čo ešte o vesmíre nevedia, pretože aspoň nateraz na ne naše zákony fyziky nestačia.

Všetko, čo padne do čiernej diery je navždy stratené, to je pravdepodobne najznámejšia charakteristika týchto monštier, ktorá je aj najväčším problémom, ktorému naše fyzikálne zákony čelia, píše portál IFL Science. Ak niečo padne do čiernej diery, informácia o objekte je navždy stratená, čo je podľa nášho chápania nemožné.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Túto anomáliu sa snaží zodpovedať takzvaný informačný paradox. Na vyriešení záhad čiernych dier pracoval aj známy fyzik, Stephen Hawking. Spolu s ostatnými poprednými vedcami tvrdili, že sa čierne diery môžu vyparovať, čo by viedlo k zachovaniu informácie, ktorá sa v nich ukrýva.

To je však len jedna z možných teórií, ktorá sa pokúša záhadu čiernych dier vyriešiť. Niektorí vedci tvrdia, že čierne diery sú v skutočnosti červími dierami. Hoci sú názvy týchto objektov podobné, v skutočnosti sa líšia. Červie diery môžeme najčastejšie vidieť v sci-fi filmoch. Sú to hypotetické objekty, ktoré spájajú dva vzdialené body vo vesmíre tunelom, cez ktorý by mohla vesmírna raketa preletieť a ušetriť aj desaťtisíce rokov cesty. Keďže nevieme, čo sa za horizontom udalostí čiernych dier ukrýva, niektorí si myslia, že by sa tam mohol nachádzať takýto tunel. Červie diery sú však hypotetické objekty a neexistujú žiadne dôkazy, ktoré ich prepájajú s čiernymi dierami.

Záhadu čiernych dier a informačného paradoxu sa pokúša vyriešiť aj teória strún. Ide o teóriu, ktorá chápe vesmír ako skupinu strún, ktoré vibrujú a vytvárajú všetko, čo poznáme. Teória strún má ambíciu byť teóriou všetkého a spojiť dokopy dve rozdielne fyzikálne teórie – Teóriu relativity a teóriu kvantovej mechaniky.

Čo sú vlastne čierne diery zač?

Podľa teórie strún sa čierne diery chápu ako „chlpaté klbká“, vyžarujúce energiu a spolu s ňou aj informáciu. Podľa tejto teórie nie sú čierne diery prázdnymi objektmi, ktorých celá hmotnosť leží v singularite, nachádzajúcej sa v ich strede. Teória strún by mohla poskytnúť zaujímavý spôsob, ako opísať tie najzáhadnejšie objekty vo vesmíre. Na čierne diery, tak ako ich vidí teória strún, sa pozrela aj nová štúdia, publikovaná v Turkish Journal of Physics. Tá tvrdí, že neexistuje šanca, aby boli čierne diery bránou do iných častí vesmíru.

„Počas našej štúdie sme sa pozreli na niekoľko teórií, ktoré tvrdili, že čierna diera je v skutočnosti červov dierou a tým pádom tunelom do inej časti vesmíru. Vo všetkých prípadoch však nesedeli fyzikálne zákony. Ak totiž chápeme čiernu dieru ako takúto bránu, v rámci teórie stále platí, že všetka jej hmotnosť je sústredená v centre. Takáto predstava však nemôže byť reálna,“ píšu autori vo svojej práci.

Čierne diery síce stále ostávajú obrovskou kozmickou záhadou, no vedecká komunita stále vedie debaty o tom, či je teória strún správnou teóriou na vysvetlenie vesmíru okolo nás. Existuje teda stále možnosť, že sú čierne diery oveľa bizarnejšie, než by sme si mohli myslieť. V tejto štúdii však vedci tvrdia, že čiernu dieru nemožno vysvetliť ako objekt, ktorý má všetku svoju hmotnosť sústredenú na jeden bod v strede. Preto nie je možné, aby bola bránou do iných častí vesmíru. Ide o čisto hypotetické tvrdenie, no spolieha sa na nemožnú definíciu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre