SpravodajstvoVeda a výskum

Sú čierne diery kľúčom k prekonaniu závratných vesmírnych vzdialeností?

Vedci z USA si dali za úlohu zostrojiť funkčnú červiu dieru

Tím fyzikov má v pláne zostrojiť funkčnú červiu dieru, ktorá by fungovala ako most medzi dvoma bodmi vo vesmíre. Ich plán znie naozaj ambiciózne, pretože chcú na to využiť dve kvantovo previazané čierne diery.

Kvantové previazanie je stav, kedy sú dve častice natrvalo spojené. Jedna častica, kopíruje vlastnosti tej druhej a akákoľvek zmena jednej častice, bez ohľadu na vzdialenosť, vyústi v okamžitú zmenu častice druhej. Naše poznatky o čiernych dierach nám hovoria, že ich gravitácii nedokáže uniknúť nič, ani najrýchlejšie pohybujúca sa častica, fotón. Teoretický výskum spred pár rokov dozadu však hovorí o tom, že dve plno previazané čierne diery by mali byť schopné preniesť kvantovú informáciu, namiesto toho, aby ju zničili.

V tom prípade by čierne diery vytvorili fenomén, nazývajúci sa kvantová teleportácia. Ten vedci využívajú aj pri stavbe kvantových počítačov. Fyzika, stojaca za týmto javom je nesmierne zložitá. V jednoduchosti  ale ide o prenos zakódovaných informácií z jedného stroja do druhého.

Vytvorenie čiernej diery

Vytvorenie čiernych dier priamo v laboratóriu je niečo, čo je momentálne mimo naše vedecké schopnosti. Vedci z Marylandu, Chrisopher Monroe a Brian Swingle, si myslia, že dokážu vytvoriť kvantový obvod, ktorý by sa choval ako previazané čierne diery. Vedci nechystajú len napodobniť správanie čiernej diery, výsledné zariadenie bymalo byť nerozoznateľné od reálneho objektu.

Ak to bude fungovať, dvojica by mala byť schopná „vložiť“ kvantovú informáciu do jednej „čiernej diery.“ Tá by informáciu rozkúskovala a pohltila. Po krátkej chvíli by informácia vyšla z druhého bodu, znova spojená a rozkódovaná. To ju odlišuje od iných techník kvantovej teleportácie, pri ktorých je informácia stále rozkúskovaná a je nutné ju dešifrovať.

Hoci populárnym námetom všetkých vedecko fantastických diel sú vesmírny cestovatelia, ktorí prekonávajú extrémne diaľky vesmíru v priebehu niekoľkých sekúnd, tak to nie je tento prípad. Kvantová teleportácia v tomto prípade znamená spôsob, ako vylepšiť naše technológie.

„Vytvorenie a previazanie zvláštnych vlastností čiernych dier by umožnilo teleportovanie na tej najrýchlejšej možnej časovej osi,“ vyjadril sa výskumník z Kalifornskej univerzity, Norman Yao.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close
Pracovné ponuky