SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Sú americkí astronauti v ohrození? Odborníci kritizujú vesmírnu agentúru NASA

Astronauti sú počas svojej kariéry vystavení oveľa vyšším dávkam radiácie, ako ľudia na Zemi. Túto hodnotu by nemali prekročiť.

Vesmír je nebezpečným miestom a všetci astronauti, ktorí sa v ňom nachádzajú dostávajú oveľa vyššiu dávku radiácie, než bežný človek na Zemi, píše portál Universe Today.

Alarmujúca je preto nová správa, podľa ktorej by mala NASA prehodnotiť svoje bezpečnostné predpisy. Bežný človek je chránený magnetickým poľom našej planéty, no táto ochrana aj tak nie je dostačujúca. Odhaduje sa, že za rok bežne dostávame dávku radiácie, ktorá sa pohybuje v rozmedzí 2-3 milisievertov. Aj takáto dávka žiarenia stačí na to, aby v niektorých prípadoch spustila tvorbu rakoviny.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Astronauti sa však na ochranu našej Zeme spoliehať nemôžu, o to viac, ak sa v nasledujúcich rokoch vydajú na Mesiac, či Mars. Vesmír je totiž plný žiarenia a aby americká vesmírna agentúra, NASA, znížila riziko pre astronautov, zaviedla systém REID (pozn. redakcie: risk of Exposure-Induced Death). NASA meria množstvo žiarenia, ktorému bol astronaut vystavený a ak riziko smrti, spôsobené ožiarením astronauta presiahne hodnotu 3%, jeho kariéra sa končí.

Riziko ožiarenia

Nedávno sa ale objavila nová správa, ktorú vydala Národná akadémia vied Spojených štátov. V nej sa píše, že by mala NASA zvážiť svoje bezpečnostné predpisy a namiesto systému REID zaviesť novú hodnotu. Tá je 600 milisievertov a v podstate sa zakladá na systéme REID. 600 milisievertov sú rizikové 3% pre 35-ročnú astronautku, čo je podľa nich najohrozenejšia skupina.

„Americká NASA by mala svoje predpisy zakladať na najlepších dostupných vedeckých poznatkoch, obzvlášť, keď sa pomaly presúva do novej éry vesmírneho cestovania,“ Vyjadrila sa Hedvig Hricak, jedna z autoriek novej správy.

Vedné odbory so zameraním na žiarenie a jeho vplyv na rakovinu neustále prinášajú nové poznatky. Podľa Hricak je dôležité, aby sa NASA spätne vracala k bezpečnostným predpisom a postupom času ich aktualizovala.

Hodnota 600 milisievertov, ktorú správa navrhuje ako nový štandard, by umožnila astronautkám zúčastniť sa dlhších vesmírnych misií. Hrozilo by ale väčšie riziko ožiarenia ku koncu ich kariéry. Práve preto by mala NASA vysvetľovať riziká, ktoré s ožiarením prichádzajú, každému astronautovi samostatne, nie ako skupine. Každý človek by mal byť oboznámený s rizikami a s aktuálnou hodnotou ožiarenia. Voľba by potom priľahla na nich, či chcú pracovať aj napriek riziku.

Autori na záver dodávajú, že vesmírne cestovanie prináša nebezpečenstvá, ktoré musí niesť na svojich pleciach malá skupinka astronautov. Svojou prácou však pomáhajú celému svetu. Misie vo vesmíre sa posúvajú ďalej od nášho domova a je potrebné, aby ľudia, čo sa vydávajú do neznáma, chápali, čo im hrozí.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close