SpravodajstvoVeda a výskum

Štúdia odhaľuje, ako sú mRNA vakcíny účinné proti delta variantu covidu

Vakcíny sú aj naďalej našou najsilnejšou zbraňou, ktorá nám môže pomôcť prekonať ochorenie s čo najmenšími stratami na životoch.

Aktuálna pandémia súvisiaca s ochorením COVID-19, ktorá trápi veľkú časť Zeme, v posledných týždňoch postupne naberá na sile. Výnimkou nie je ani naša krajina, kde nám postupne pribúda počet denne nakazených ľudí. Aktuálne, jednou z najefektívnejších zbraní, ako môžeme obmedziť šírenie tohto zákerného ochorenia, je očkovanie. Problémom však je, že plynúcim časom a odmietaním očkovania zo strany veľkej časti populácie, ide o beh na dlhé trate, ktorého výsledkom sú nové mutácie vírusu.

Ako účinné sú mRNA vakcíny voči mutácii delta?

Najnovšie, TASR s odvolaním sa na agentúru AFP informuje, že účinnosť mRNA vakcín od spoločností Pfizer/BioNTech a Moderna proti koronavírusu v prípade varianty delta, nie je tak vysokou, ako to bolo v prípade predošlých mutácií ochorenia. Podľa štúdie amerických zdravotníckych expertov, zverejnenej v utorok, účinnosť vakcín klesla z 91% v súvislosti s variantom delta, na 66%.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

CDC, teda Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb, podrobne skúmalo pôsobenie oboch vakcín v reálnom živote, ako boli prvýkrát schválené na použitie u zdravotníkov a ľudí v prvej línii.  Počiatočné testovania účinnosti vakcíny z obdobia od 14. decembra 2020 do 10. apríla 2021 odhalili, že účinnosť vakcín je na úrovni 91%.

Situácia sa však zmenila príchodom variantu Delta, ktorý sa stal neskôr dominantným. Vedci v ďalších testoch, ktoré trvali do 14. augusta, zistili, že účinnosť vakcín klesla na úroveň 66%.

„Hoci tieto predbežné zistenia ukazujú mierne zníženie účinnosti vakcín proti covidu, zachované dvojtretinové zníženie rizika nákazy zdôrazňuje, že očkovanie proti covidu je naďalej dôležité a poskytuje výhody,“ napísali autori štúdie.

Aj napriek menšej účinnosti, nás chránia pred závažným priebehom ochorenia

Doposiaľ bolo publikovaných viacero štúdií, ktoré vo veľkej miere potvrdzujú najnovšie zistenia. Ale aj napriek tomu, ide stále o jeden z najefektívnejších nástrojov, ako zabrániť kolapsu systému a zbytočným úmrtiam, ktorým sa dá predísť. Vedci ďalej dodávajú, že hoci ochrana je o niečo nižšou, tak s odvolaním sa na štúdiu CDC uskutočnenú s pacientami v New Yorku hovoria, že vakcíny sú v 90% schopné zabrániť vážnemu priebehu ochorenia. Inými slovami, vo vysokej miere garantujú bezproblémový priebeh.

Ďalšia štúdia CDC medzi pacientmi v Los Angeles, zverejnená v týchto dňoch, ktorá bola vykonaná v časovom rozmedzí od 1. mája do 25. júla, ukázala, že u nezaočkovaných ľudí bola hospitalizácia s covidom 29,2-krát pravdepodobnejšia než u zaočkovaných ľudí – to zodpovedá účinnosti približne 97%. Variant delta sa stal v USA prevládajúcim začiatkom júla.

V závere treba rovnako povedať, že nedávna štúdia publikovaná v časopise Virological, odhalila množstvo koronavírusu zisteného u pacientov s variantom delta, ktoré bolo 1000-krát vyššie než u pacientov v prvej vlne nákazy v roku 2020. Inými slovami, nakaziť sa aktuálne dominantou mutáciou Delta, je oveľa jednoduchšie, ako tomu bolo doposiaľ.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close