SpravodajstvoVeda a výskum

Štúdia naznačuje, že nočný režim v smartfóne nášmu spánku v skutočnosti nepomáha, ale robí presný opak

Nočné režimy v našich smartfónoch, ktoré sfarbujú displej do žlta, môžu robiť presný opak toho, na čo boli navrhnuté.

Nie tak dávno sa v našich smartfónoch začala objavovať nová funkcia, ktorá mala zmierniť namáhanie našich očí, a to hlavne v neskorých večerných hodinách. Funkcia v iOS zariadeniach sa volá „Nočný posun“ a v prípade Android smartfónov „Nočné čítanie“. Vo svojej podstate sa jedná o funkciu, ktorá prispôsobuje svietivosť a sýtosť farieb v závislosti od času.

Jeden z nových výskumov, na ktorý poukazuje portál 9to5mac hovorí, že táto funkcia nemusí byť tak účinná, ako sa pôvodne myslelo. Podľa štúdie vedcov z University of Manchester táto funkcia má robiť presný opak. Štúdia totiž prišla k záverom, ktoré hovoria o tom, že väčší vplyv ako je tón farby, má intenzita podsvietenia. Zároveň dodáva, že v súčasnosti využívané sfrabenie displeja do žlta pôsobí presne opačne, ako sme si doposiaľ mysleli.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Naše zistenia naznačujú, že použitie slabých, chladnejších, večerných a jasných teplejších svetiel počas dňa môže byť výhodnejšie.

Svoju hypotézu zisťovali pomocou testov u myší, na ktorých zisťovali vplyv žltého a  modrého svetla. Zistili, že zatiaľ čo skupina myší, ktorá bola osvetlená modrou farbou, tak dosahovala oveľa lepšie výsledky, ako tomu bolo v prípade druhej testovanej skupiny.

„Dáva to zmysel. Denné svetlo je žlté, a súmrak (pozn. redakcie: súmrak je prechodný čas medzi dňom a nocou po západe slnka) je modrý, a Slnko a západ slnka sú celkom spoľahlivým spôsobom, ako telu povedať koľko je hodín. Samozrejme, aktuálne, vieme len povedať to, že to funguje u myší – a myši nemajú telefóny. Ale aj napriek tomu si myslíme, že je to dobrý dôvod, aby sme si mysleli, že to tak funguje aj u ľudí.“ hovorí Tim Brown, jeden z autorov štúdie.

Štúdie tohto typu treba brať s určitou rezervou a skepticizmom. V mnohých prípadoch totiž efekt modrého svetla môže pôsobiť od človeka k človeku rôzne. V každom prípade, ak Vás o tejto téme zaujíma viac, tak celú štúdiu si môžete prečítať na stránkach univerzity.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close