Štúdia hovorí, že fanúšikovia hororových filmov sú lepšie pripravení na pandémiu, ako ľudia, ktorí k ním neinklinujú

Fanúšikovia hororov, či morbidity, sú vo všeobecnosti menej znepokojení pandémiou

horove filmy
Zdroj: Vosveteit.sk (koláž), vippng.com

Tím psychológov prišiel so zaujímavou štúdiou, v ktorej sa pozerali na to, ako sa jednotliví ľudia vyrovnávajú s prebiehajúcou pandémiou v závislosti od toho, aký majú vzťah k hororovým filmom.

Milujete horory? Pravdepodobne sa lepšie vysporiadate s aktuálnou situáciou

Výsledky štúdie fanúšikov hororových filmov určite potešia. Nieže by boli odolnejší voči chorobám, či riziku ochorenia, ale vo väčšine prípadov sú lepšie pripravenými, aby zostali viac pozitívnymi a duševne odolnými.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Štúdia, ktorú zdieľali vedci vo všeobecnosti hovorí, že ľudia vyhľadávajúci viac „morbidity“ či „desivej fikcie“ sú považovaní za menej znepokojených s práve prebiehajúcou pandémiou, píše portál Futurism.com.

Vedci došli k tomu záveru na základe toho, že ľudia preferujúci hororové filmy hlásili oveľa menej negatívnych duševných stavov dotýkajúcich sa pandémie. Psychológ univerzity z Chicagu, Coltan Scrivner hovorí, že výsledky naznačujú, že sledovaním hororov dochádza aj k regulácii emócií spojených so strachom.

„Diváci hororových filmov majú menšie psychologické ťažkosti…“ hovorí Coltan Scrivner z University of Chicago.

Scrivner ďalej špekuluje, že pravdepodobne skúsenosť so strachom nám ho na konci dňa pomáha aj prekonať.

V publikovanej štúdii sa píše (str. 5):

„Napríklad, hoci strach, ktorí hladujú, neexistuje, a teda nepredstavuje skutočnú hrozbu pre ľudí, situácie, ktoré sa vyskytujú v zombie filmoch, môžu byť analogické situáciám, ktoré by sa vyskytli pri udalostiach v reálnom svete..“ ďalej štúdia uvádza: „Okrem toho, ako sa ľudia učia, ako sa orientovať v nebezpečných situáciách prostredníctvom simulácií, môžu sa naučiť aj ovládať svoje vlastné emócie. Hororová fikcia umožňuje ľuďom bezpečne prežívať emócie, napríklad strach, ktorý sa zvyčajne vyskytuje ako negatívna reakcia na nebezpečnú situáciu v skutočnom svete.“

Okrem iného štúdia odhaľuje, že ľudia, ktorí mali sklony k morbidite, po prepuknutí pandémie sa v oveľa väčšej miere zaujímali o filmy s témou pandémie v porovnaní s ľuďmi, bez týchto sklonov.

„Vďaka väčšej snahe zhromažďovať informácie o nebezpečných javoch môžu morbídne zvedaví jednotlivci získať väčší repertoár znalostí a stratégií zvládania situácií, ktoré by boli užitočné v rôznych nebezpečných situáciách v skutočnom živote.“  píše sa v štúdii (str. 6).

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre