Študentka astronómie objavila 17 planét, na ktorých by mohol existovať život

Nachádzajú sa tisíc svetelných rokov od nás a všetky sú v obývateľnej vzdialenosti od ich domovských hviezd

Proxima centauri
Zdroj: NASA

Študentka astronómie z univerzity v Britskej Kolumbii, Michelle Kunimoto, objavila 17 nových planét, na ktorých by mohol existovať život. Každá jedna z nich je obývateľná a veľká približne rovnako ako naša Zem. Tento objav vznikol kombinácie dát, ktoré zozbierala misia americkej vesmírnej agentúry NASA prostredníctvom družice Kepler.

Počas svojej štvorročnej misie hľadal satelit planéty, ktoré sa nachádzajú v obývateľnej zóne. Ide o vzdialenosť od ich domovskej hviezdy, pri ktorej sa dokáže na povrchu udržať voda v kvapalnom skupenstve. Znamená to teda, že planéta nie je ani príliš ďaleko, ani príliš blízko. Objavy študentky boli uverejnené v Astronomickom denníku a zahŕňajú jednu obzvlášť vzácnu planétu. Jej oficiálne meno je KIC-7340288b a ide o planétu 1.5-krát väčšiu ako Zem.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Je dosť malá na to, aby sa mohla považovať za skalnatú, na rozdiel napríklad od plynných obrov, ktorý sa nachádzajú aj v našej sústave. Ďalšou pozitívnou správou je fakt, že sa nachádza práve v obývateľnej zóne jej domovskej hviezdy.

„Táto planéta sa od nás nachádza tisíc svetelných rokov, čiže sa ku nej tak skoro nedostaneme. Každopádne ide o fascinujúci objav. V dátach satelitu Kepler sa nachádzalo len 15 malých planét, ktoré boli umiestnené v obývateľnej zóne svojej hviezdy,“ vysvetľuje Michelle.

Veľké čísla

Z ďalších 16 planét má najmenšia z nich veľkosť len dvoch tretín našej Zeme. Je to najmenšia planéta, akú kedy Kepler objavil. Ostatok sa pohybuje medzi osemnásobkom veľkosti Zeme. Je nutné podotknúť, že toto nie je prvýkrát, čo Michelle objavila nové planéty. V minulosti sa jej v nižších ročníkoch podarilo objaviť štyri. Použila na to metódu „prechodu,“ pri ktorej zachytila zmeny v jase hviezdy, keď popred ňu prešla planéta.

Taktiež pracovala so svojim kolegom Henrym Ngom na získaní ostrých fotografií domovských hviezd planét, ktoré objavila.

„Zhotovila som snímky hviezd, akoby som ich fotila z vesmíru, všetko vďaka adaptívnej optike. Vedela som povedať, či sa v blízkosti nachádza hviezda, ktorú mohol satelit Kepler zachytiť,“ vysvetľuje Michelle.

Študentka teraz bude pracovať na analýze objavených planét, z ktorých sa pokúsi vytiahnuť čo najviac informácií.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre