SpravodajstvoVeda a výskum

Študent „pomocou origami“ vyriešil jeden z najväčších problémov laparoskopickej chirurgie

Problém, ktorému čelia chirurgovia počas operácií, je neustále čistenie laparoskopických nástrojov.

Laparoskopia je operačná metóda, pri ktorej je do tela zavedený tenký nástroj, ktorý má na svojom konci kameru. Tá umožňuje lekárom nahliadnuť do ľudského tela počas operácie. Zároveň je to metóda, ktorá uľahčuje priebeh operácie nielen pre doktorov, ale aj pre samotných pacientov, píše portál BYU.

Laparoskopia má ale jednu nevýhodu a to takú, že počas operácie musí byť nástroj niekoľkokrát vybraný, očistený a znovu zavedený do tela. Jacob Sheffield, študent Birmingham Young University ale prišiel s nápadom, ktorý by mohol tento nedostatok odstrániť. Podarilo sa mu vytvoriť drobné zariadenie, založené na princípe origami, ktoré slúži ako miniatúrny „stierač“ pre šošovku kamery.

LaparoVision
Zdroj: YouTube (LaparoVision)

Keď sa zariadenie nainštaluje na kameru, odpadá potreba opakovaného vyberania nástrojov z pacientovho tela. Lekári by tak nemuseli myslieť na túto povinnosť a dokázali by sa lepšie sústrediť počas operácie na svojho pacienta.

„Je to ako šoférovať auto počas búrky. Ak sa môžete sústrediť na riadenie vozidla a nie na utieranie vášho čelného skla, viete sa sústrediť na to, čo je dôležité,“ vyjadril sa Sheffield.

Jeho nový vynález je v podstate zahnutý stierač, ktorý sa prispôsobí valcovému tvaru chirurgického nástroja. Stierač je zároveň tak malý, že sa zmestí na bruško prsta. Počas operácie by chirurg dokázal stierač zapnúť spínačom, ktorý sa nachádza mimo pacientovho tela. Jeho vynález sa nazýva LaparoVision.

Obrovská pomôcka pre chirurgov

Sheffield prišiel s inovatívnym nápadom, za ktorý dostal aj titul „Inovátor roka,“ po konzultáciách s niekoľkými chirurgmi zo Spojených štátov. Tí v rozhovore spomenuli problémy, ktoré spôsobovalo neustále vyberanie laparoskopických nástrojov. Ide o nástroje, ktoré sa používajú v približne 5-miliónoch operáciách ročne a lekári ich musia vyberať v 90% prípadov.

Nástroje sa musia vybrať každých 5 minút a starostlivo očistiť, aby mohli byť opätovne použité. Ide o frustrujúce zdržanie, ktoré by v určitých závažných prípadoch, mohlo pacientovi uškodiť. Optika nástroja by sa mohla zašpiniť v kritickom bode operácie a ak lekár nedokáže vidieť, čo sa deje, môžu nastať problémy.

„Ako chirurg musíte dbať na to, aby bola optika nástroja čistá, aby ste nestratili sústredenie a zároveň musíte dbať aj na zdravie pacienta. Optika sa môže zašpiniť kedykoľvek a existuje šanca, že sa to stane v kritickom bode operácie,“ vysvetľuje Sheffield.

Sheffield momentálne pracuje na licencovaní svojho vynálezu a chce dosiahnuť spoľahlivosť a hlavne bezpečnosť stierača, aby mohol byť už čoskoro zavedený do praxe.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close