Strach z očkovania je komplexný psychologický problém: Čo je jeho základom?

Očkovanie pomáha vytvoriť globálnu imunitu, no aj napriek tomu ho ľudia odmietajú. Čo na to hovoria psychológovia?

Prečo sa ľudia nechcú dať očkovať?
Zdroj: Wikimedia.com

Vakcíny zachraňujú život už viac ako 200 rokov, od vymyslenia vakcíny proti kiahňam. Prečo teda ľudia váhajú s očkovaním?

Dnes sa stretávame s problémom, kedy ľudia váhajú, či sa dať zaočkovať proti ochoreniu COVID-19. Vakcíny dokážu ochrániť jednotlivca pred ochorením, no ak chceme ochrániť celú spoločnosť, musíme sa spoľahnúť na efekt, ktorý sa nazýva „imunita stáda“, píše portál The Conversation.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vakcíny dokážu ochrániť aj tých, ktorý sa nedajú zaočkovať, no na to, aby mohli fungovať, musí byť očkovaná väčšina populácie. Ak sa tak nestane, nastane rovnaký scenár, ako v roku 2019. V tom roku populácia váhala, či sa nechať zaočkovať proti osýpkam, čo viedlo ku globálnemu 30% nárastu prípadov.

Prečo teda ľudia váhajú? Klinickí psychológovia veria, že hlavnú úlohu hrá strach, presnejšie strach zo smrti a to, ako sa s ním ľudia vyrovnávajú. Ďalší zaujímavý postreh priniesla svetová zdravotnícka organizácia, ktorá ako hlavný dôvod váhania pri očkovaní uvádza spokojnosť.

Odmietanie reality

Ukazuje sa, že ľudia nie sú vystrašení, keď je reč o covide ale práve naopak. Preto vidíme protesty bez rúšok aj napriek tomu, že COVID vzal život už viac ako piatim miliónom obyvateľom Zeme. Neznamená to však, že ľudia sú šťastní, skôr nevedomí hrozby okolo seba. Psychologické teórie totiž hovoria, že človek nedokáže čeliť realite smrti a v kritických situáciách takúto realitu odmieta.

„Ľudia by nedokázali žiť vyrovnane, ak by neverili tomu, že sú niečo viac ako iné zvieratá, obývajúce túto planétu,“ tvrdí tím psychológov.

Existujú stovky rôznych štúdií ktoré dokazujú, že ak ľudia čelia vlastnej smrteľnosti, častokrát začnú usilovne obhajovať svoju vieru, kultúrne presvedčenie, či slobodu. Veľké množstvo ľudí začne byť zoči-voči smrti agresívne ku skupinám s iným presvedčením, aby si zachovalo svoju jedinečnosť a správnosť.

Inými slovami povedané, ľudia žijú v klame. Veria, že smrť je niečo, čo sa deje iným ľuďom, no sami sú voči nej odolný – sú „nesmrteľní“. Tento efekt sa ešte znásobí, ak sú v skupine, ktorá zdieľa rovnaké presvedčenie.

V súvislosti s prebiehajúcou pandémiou sa ľudské presvedčenie o „nesmrteľnosti“ prejavuje nasledovne: Ľudia môžu byť viac individualistickí, alebo prestávajú veriť vede, či vládam. Zároveň ale začínajú veriť v božiu ochranu, alebo jednoducho v to, že oni sa nakaziť nemôžu.

Keď sa objavili prvé úmrtia na ochorenie COVID, pre ľudí to bola pripomienka našej smrteľnosti a mala presne opačný účinok, než by ste čakali. Namiesto dodržiavania opatrení, či očkovania, začali veriť, že sa ich tento problém netýka.

Pokiaľ budeme stále veriť tomu, že sme nesmrteľní a že nás COVID, alebo iná choroba, nemôže nakaziť, dovtedy pretrvajú aj problémy s očkovaním.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre