Pracovné ponuky
SpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Štefan Klein na SlovakiaTech v Košiciach bližšie priblížil jeho víziu lietajúceho auta, ktoré má byť už o pár dní realitou

Štefan Klein návštevníkov SlovakiaTech 2019 bližšie priblížil víziu lietajúceho auta AirCar, ktoré už čoskoro bude oficiálne predstavené.

Ako vyzerá budúcnosť automobilovej dopravy? Zatiaľ čo väčšina z nás verí, že v budúcnosti náš čaká elektromobilita a viac diaľníc, tak Štefan Klein, slovenský vývojár špeciálneho automobilu má myšlienky skôr niekde vysoko nad našimi hlavami, a to doslova. V priebehu dnešného dňa totiž návštevníkom SlovakiaTech 2019 bližšie priblížil jeho víziu lietajúceho automobilu AirCar, ktorý má zažiť svoju premiéru už o pár dní v ďalekom Šanghaji.

Lietajúce auto AirCar

AirCar na rozdiel od svojho predchodcu nebude „jazdiace lietadlo“ ale „lietajúce auto“. Krídla nového stroja sa dokážu plne transformovať do tela karosérie.

Klein na SlovakiaTech AirCar
Zdroj: TS

„Po dizajnérskej stránke ten objekt je atraktívny, vy to krídlo nevidíte a  vnímate presne tú formu auta, ktorá je dynamická, atraktívna a evokuje pocit, že je to športový automobil.“

Autor AirCar ďalej hovoril o tom, že automobil je schopný zlietnuť do výšky 3-kilometrov, a to pri záťaží až 300-kilogramov.

Klein na SlovakiaTech2
Zdroj: TS

„AirCar má siluetu dynamickej formy veľmi blízkej forme športového auta. Tím otestoval model v mierke 1:1 pri hmotnosti 300 kg, ktorý im dal veľmi veľa údajov.  Je schopný stabilného letu aj v kritických režimoch. AirCar s novými patentmi a technickými riešeniami môže mať štvorsedadlovú verziu, čo bývalé riešenie neumožňovalo a tiež dvojmotorovú verziu výhodnú pre AeroTaxi. Vízia ide ďalej až k možnosti obojživelného vozidla,“  povedal  Klein na svojej sociálnej sieti.

Zaujímavosťou je, že tento lietajúci automobil z pohľadu spotreby sa nijak nelíši od bežného auta. Podľa slov autora má spotrebu 7 litrov benzínu na 100 kilometrov. 

„Auto bude môcť vzlietnuť do výšky 3 km a dosahovať rýchlosť 250 km za hodinu. Jeho spotreba bude 7 litrov benzínu na 100 kilometrov a transformácia zaberie iba 120 sekúnd. Maximálny dolet je momentálne 1000 kilometrov,..“

Posledným ťahúňom tohto auta, na ktorý musíme upozorniť je jeho dĺžka 5,2 metra, pričom krídla je možné zložiť “dovnútra” automobilu. Vo výsledku tak bude môcť byť zaparkované v bežnej garáži. Okrem toho jeho vzletová dráha má byť krátkou. Bohužiaľ však Klein neuviedol jej minimálnu dĺžku. V súčasnosti jeho autor  finišuje práce na tomto automobile a chystá sa ho oficiálne predstaviť koncom októbra na medzinárodnej výstave v čínskom Šanghaji.

Klein - AirCar3 - dvojmotorove riesenie
Zdroj: TS

Mimochodom, SlovakiaTech 2019 je aktuálne ešte v plnom prúde, a preto ak budete mať zajtra cestu okolo Košíc, tak určite nezabudnite zavítať do brán Kulturparku. PS: vstup je voľný.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk, ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webové stránky na Slovensku.
Close
Close