APLIKÁCIE A HRYWindows

Steam opravil chybu hardverového a softvérového prieskumu, Windows 10 opäť na čele

Služba Steam každý mesiac anonymne zbiera dáta o softvéri a hardvéri jej zákazníkov. Na základe týchto informácií si robí prieskum, ktorý im pomáha pri rozhodovaní o investíciach a návrhoch rôznych ponúk pre svojich používateľov. Výsledky tohto prieskumu sú samozrejme pravidelne zverejňované na webových stránkach Steamu. Po náhlych zmenách v štatistikách sa však preukázalo, že Steam mal so spôsobom zbierania dát značné problémy.

Vyjadrenie Steamu

Pár dní dozadu sa objavila na stránke Steamu správa o oprave hardverového a softvérového prieskumu. Steam v nej naznačil o akú opravu sa jednalo a čím boli spôsobené výkyvy vo výsledkoch. Hlavným problémom boli internetové kaviarne, ktoré skresľovali celkové štatistiky. Mnohé kaviarne spravovali hardvér svojich počítačov takým spôsobom, že v prieskume boli označení aj starí zákazníci ako noví. Už okolo augusta 2017 sa začali objavovať nedostatky v zbieraní dát, čo vyústilo v nárast používateľov s operačným systémom Windows 7. Stúpanie takisto zaznamenali štvor-jadrové procesory a zmenil sa aj pomer výrobcov grafických kariet. Čo však pomohlo odhaliť chybu bol výrazný nárast zákazníkov používajúcich čínštinu. Problém nastával v ázijských internetových kaviarňach, kde sa každý zákazník započítal do prieskumu hneď niekoľkokrát.

Výsledky by mali byť zase presné

Aj keď Steamu trvalo niekoľko mesiacov, kým objavili a opravili príčinu skreslených štatistík, v správe zverejnili, že sú presvedčení o najvyššej možnej presnosti prieskumu. Operačný systém Windows 10 sa tak s nadpolovičnou väčšinou používateľov znova dostal na prvú priečku. Windows 7 je hneď za ním, no tentokrát s percentuálnym zastúpením 38,12%. Kompletné údaje a grafy si môžete pozrieť na stránkach Steamu.

Zdroj: mspoweruser.com, úvodný obrázok: vlastný

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Redakcia

Chceš sa stať redaktorom aj ty? Ak ťa bavia témy technológií a vedy, tak si možno tým správnym kandidátom, aby si sa stal redaktorom nášho portálu. Napíš nám krátku ukážku textu ako píšeš a pošli ju na [email protected] My sa ti ozveme späť
Close
Close