AutáSpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Štatistiky ukazujú, že vodiči inklinujú k technológii autonómnej jazdy stále viac. Patríte medzi nich aj vy?

Dáta spoločnosti Canalys odhaľujú, že sa predáva čoraz viac automobilov s technológiou autonómnej jazdy 2. stupňa.

Naše automobily sú čoraz inteligentnejšími vozidlami, pričom v súčasnosti jednou z najinteligentnejších technológií je autonómne riadenie. Ide o technológiu schopnú zvýšiť komfort a pohodlie jazdy a zdá sa, že čoraz viac ľudí tejto technológii dôveruje. Štatistiky spoločnosti Canalys odhaľujú, že v poslednom kvartáli minulého roka bolo predaných 3,5-milióna vozidiel, ktoré sa radia do takzvaného druhého stupňa autonómnych vozidiel.

Čo sú to autonómne vozidlá druhého stupňa?

Automobily označené ako autonómne vozidlá 2. stupňa (označované aj ako L2), môžu samé akcelerovať, brzdiť, či riadiť. Rovnako však treba povedať, že hoci zvládnu mnoho úloh vo vlastnej réžii, tak aj napriek tomu vyžadujú stálu pozornosť a sledovanie situácie na ceste zo strany vodiča. Dôvodom je, že ide o technológiu, ktorá môže byť chybovou a v týchto situáciách je potrebný zásah zo strany šoféra, aby sa predišlo kolíznym situáciám.

3,5-milióna autonómnych automobilov  2. stupňa

Podľa analýzy spoločnosti Canalys, v poslednom štvrťroku minulého roka sa celkovo predalo 3,5-milióna vozidiel tohto typu. Z toho 1,2-milióna bolo predaných na území USA. Na druhom mieste skončila Čína s 832-tisícmi vozidiel. V Európe sa ich predalo približne 628-tisí a v Japonsku necelých 200-tisíc. Vo zvyšku sveta bolo predaných približne 600-tisíc automobilov tohto typu. V porovnaní s rokom 2019, ide o nárast objemu predaja tohto typu automobilov na úrovni +91%.

Autonomne vozidla 2. urovne 4. kvartal 2020
Zdroj: Canalys

„Prienik pokrokových asistenčných prvkov vodiča a aktívnych bezpečnostných prvkov do nových automobilov sa zvyšuje rýchlym tempom,“ vysvetľuje Jones, šéf analytikov spoločnosti Canalys. Ďalej dodáva: „V minulosti používali automobilky systém ADAS a autonómiu úrovne 2. stupňa, ako technológiu odlišujúcu novú generáciu automobilov, teraz sa považujú za prvky, ktoré sú základnou výbavou. Stále však existujú obrovské príležitosti pre ADAS, pretože veľa miestnych populárnych typov vozidiel ešte nezahŕňa funkčnosť 2. úrovne…“ píšu analytici v publikovanej tlačovej správe.

Čo sa týka celoročných štatistík, tak celkovo bolo predaných 11,2-milióna automobilov tohto typu, čo predstavuje medziročný nárast na úrovni +78%. 

Analytici v rámci publikovanej štúdie varujú, že pokiaľ ide o autonómne funkcie vozidiel, je potrebné správne školenie vodičov. Bez toho  tieto pokročilé systémy môžu vytvárať nebezpečné situácie na cestách.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close