fbpx
SpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Starlink spúšťa predobjednávky na internet. Kedy bude dostupný vo vašom meste?

SpaceX spúšťa predobjednávky na službu Startlink. V našom regióne by internet, za ktorým stojí Elon Musk, mohol byť dostupným už v budúcom roku.

Internetové pripojenie je pre mnohých z nás neodlúčiteľnou súčasťou života. Mnohí z nás majú nielen pevný internet, ale aj mobilný internet a viac menej sú stále pripojenými. Hoci v súčasnosti trh je pokrytým veľkým množstvom poskytovateľov, tak ešte jeden veľký hráč by mohol v dohľadnej dobe pribudnúť. Ide konkrétne o spoločnosť SpaceX, za ktorou stojí Elon Musk.

SpaceX spúšťa predobjednávky na internet Starlink

Starlink je divíziou spoločnosti SpaceX, ktorej cieľom je ponúknuť vysokorýchlostný internet v každom kúte sveta. Za týmto účelom spoločnosť vyvíja a buduje sieť satelitov, ktoré obiehajú našu  planétu. Prvé satelity na obežnú dráhu Zeme spoločnosť začala vynášať už v máji 2019. Dnes ich okolo našej planéty krúži cez 950. Plán je však oveľa ambicióznejší, na orbite Zeme by ich malo byť v budúcnosti okolo 12-tisíc.

Ako upozorňuje portál teslarati.com, tak v súčasnosti spoločnosť aktívne pracuje na vybavovaní potrebných licencií a povolení vo viacerých väčších krajinách. Sú nimi napríklad Mexiko, Nemecka, Francúzsko, Austrália, Španielsko, Japonsko, Južná Afrika, a podobne. Internet by mal byť dostupným však naprieč celým svetom. Portál ďalej upozorňuje, že spoločnosť začala s predobjednávkami na internet.

Elon Musk v súvislosti s možnosťou objednávky internetu povedal, že cena bude všade rovnakou. Rozdiely však budú v závislosti od daní, či iných nákladov spojených s „dopravou“. Internet sme samozrejme vyskúšali objednať aj v sídle našej redakcie, kde ako môžete nižšie vidieť, bude podľa predpokladov spoločnosti dostupným už v priebehu nasledujúceho roka. K rovnakému predpokladanému termínu dostupnosti internetu sa dostanete aj po zadaní inej adresy na našom území.

Starlink_internet bratislava
Zdroj: Vosveteit.sk

Ako môžete vyššie vidieť, tak depozit za zriadenie služby je 99 $. Bohužiaľ však samotná stránka aktuálne nehovorí o tom, či ide o mesačný poplatok, alebo o jednorazový poplatok spojený so zriadením služby. Rovnako odpoveď na túto otázku nedostanete ani v rámci FAQ stránky. Predpokladáme však, že mesačné poplatky budú po reálnom spustení služby nižšími. Dôvodom je, že služba bola v minulosti propagovaná ako „internet pre každého“, ktorá by mala priniesť pripojenie aj do najodľahlejších častí Zeme. Rovnako treba dodať, že cena 99 $ by nebola konkurencia schopnou, a to nielen v našom regióne, ale aj v ďalších častiam Zeme.

Len pre zaujímavosť, internet od spoločnosti Starlink by mal ponúknuť prenosovú rýchlosť medzi 50 až 150MBps pri latenciách medzi 20 až 40ms.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close