SpravodajstvoVeda a výskum

Stačilo jedno zlé rozhodnutie a NASA, ako ju poznáme, nemusela existovať: Čo by to znamenalo pre vývoj vesmírneho programu?

Pri vzniku americkej vesmírnej agentúry mal prezident Eisenhower niekoľko možností

Americká vesmírna agentúra, NASA, je tou najznámejšou vesmírnou agentúrou na svete. Za celú dobu svojej existencie priniesla obrovský rad nových objavov, alebo technologických vylepšení. Založená bola americkým prezidentom, Dwightom Eisenhowerom v roku 1958. Ako by však vyzeral svet, ak by táto vesmírna agentúra nikdy nevznikla? Tejto téme sa venuje YouTube kanál Unveiled.

Ešte pred svetoznámou NASA existovala v Spojených štátoch inštitúcia, ktorá niesla názov National Avisory Commitee for Areonautics (pozn. redakcie: NACA). NACA bola založená v roku 1915 a pomáhala Spojeným štátom a ich spojencom, vyhrať prvú a druhú svetovú vojnu. Začiatok 50. rokov však Američania potrebovali špecializovanú vesmírnu agentúru, hlavne kvôli Sovietskemu vesmírnemu programu, ktorý sa črtal na druhej strane zemegule.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Americká vláda sa rozhodla súperiť so Sovietskym zväzom. Prezidentovi Eisenhowerovi boli ponúknuté 4 alternatívy, z ktorých jedna možnosť bola pretvorenie inštitútu NACA na NASA, ktorú poznáme dnes. Prvá možnosť bola vytvoriť úplne novú inštitúciu od základov a je veľká šanca, že ak by došlo k zvoleniu tejto možnosti, vznikla by inštitúcia podobná modernej NASA.

Alternatívna história

Ďalšia z možností bola poveriť americkú Komisiu pre atómovú energiu s tým, aby vesmírne preteky vyhrala. Ak by prezident Eisenhower zvolil túto možnosť, história sa mohla vyvinúť úplne inak. Ďalšou z možností bolo prenechať mandát nad Vesmírnymi pretekmi Agentúre pre výskum pokročilých obranných projektov (pozn. redakcie: DARPA).

Ak by sa úloha vyhrať vesmírne preteky pripísala Komisii pre atómovú energiu, Spojené štáty by vesmírne preteky nemuseli vyhrať. Táto inštitúcia bola totiž v roku 1975 označená za nespôsobilú a bola rozpustená. Nahradilo ju niekoľko iných, menších úradov. Zároveň by to znamenalo, že akýkoľvek vesmírny program by sa zrušil spolu s inštitúciou a USA by musela hľadať iné alternatívy.

Napriek tomu ide možno o čosi bezpečnejšiu možnosť, než ak by bola kontrola amerického vesmírneho programu daná do rúk agentúre DARPA. Táto inštitúcia bola a aj je, pod kontrolou ministerstva obrany a ak by sa im nechala voľná ruka nad vesmírnym programom, dnes by sme mohli vidieť militarizovaný vesmír. V čase, kedy sa zakladala americká vesmírna agentúra totiž neexistovala žiadna medzinárodná vesmírna dohoda. Tá bola podpísaná až v roku 1967.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close