Správa Arecibo bola prvým pokusom kontaktovať mimozemské civilizácie: Čo všetko sme o sebe prezradili?

V 70. rokoch astronómovia vykonali prvý a posledný experiment svojho druhu. Pokúšali sa kontaktovať vzdialené civilizácie.

Správa Arecibo bola jediným pokusom kontaktovať mimozemské civilizácie
Zdroj: SETI Institute

V roku 1974 ľudstvo vyslalo do vesmíru správu pomocou observatória Arecibo. V správe sa nachádzali informácie o našich základoch matematiky, o ľuďoch a DNA, ale aj o našej Slnečnej sústave. Správa bola vyslaná k hviezdokope Messier 13, ktorá od nás leží 25-tisíc svetelných rokov, píše portál Universe Today.

Signál, ktorý sme vyslali do vesmíru je dnes známy ako správa Arecibo a bol to náš prvý pokus o kontaktovanie inej mimozemskej civilizácie. Nie že by vedci v tej dobe o nejakej vedeli, no hlavnou myšlienkou bolo do vesmíru vyslať silný signál a dúfať, že ho niekto zachytí. Takmer 50 rokov po odvysielaní správy sa vedci z odboru SETI (pozn. redakcie: Search for Extra-Terrestrial Intelligence) o tento pokus opierajú.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedci sa zamýšľajú nad tým, ako správne a eticky postupovať, ak by našu správu niekto v budúcnosti zachytil a komunikoval naspäť. Zatiaľ sa to ale nestalo a aj nad tým sa odborníci zamýšľajú hľadajúc odpoveď na fermiho paradox. Niektorí si zas myslia, že by ľudstvo malo do vesmíru vysielať viac správ určených hypotetickým mimozemským civilizáciám.

Prvý a poslednýkrát

Správa Arecibo bola významnou vedeckou udalosťou z dvoch dôvodov. Prvým je, že išlo o prvý pokus kontaktovať mimozemské civilizácie a druhým, že to bol aj posledný pokus. Za sebou má však zaujímavé pozadie, medzi ktoré sa prirodzene radia aj naše prvé pokusy zachytiť signál pochádzajúci z vesmíru.

Na prelome 19. a 20. storočia sa Nikola Tesla a americké námorné observatórium pokúšali zachytiť mimozemské signály. Zaujímavosťou ale je, že nepátrali v odľahlých kútoch vesmíru, ale zamerali sa na Mars. V tej dobe sa totiž verilo tomu, že červená planéta je obývaná. Ich snahy nepriniesli žiadne ovocie, no pomohli vydláždiť cestu k novému vednému odboru, ktorý bol v tomto prípade SETI.

V roku 1957 univerzita v americkom štáte Ohio spolu s National Science Foundation, vybudovali rádiový teleskop, ktorý sa prezýval Big Ear (pozn. redakcie: Veľké ucho). Pomocou tohto teleskopu sa neskôr podarilo zachytiť signál, ktorý mnohí považujú za najpresvedčivejší signál o existencii mimozemskej civilizácie. Išlo o takzvaný WOW! Signál.

Nápad vyslať do vesmíru našu prvú správu prišiel z hlavy vedca Franka Drakea. V 70. rokoch začal pracovať na kampani, ktorá vyústila vo vysielanie prvej správy určenej vesmírnym civilizáciám. Cieľom tohto vysielania bolo ukázať technologické zručnosti ľudstva a úroveň nášho vedeckého poznania. Zaujímavým bolo v tomto prípade i rozhodnutie odhaliť potenciálnym civilizáciám našu polohu vo vesmíre.

Dostali sme odpoveď?

Správa Arecibo bola významnou udalosťou v oblasti astronómie a možno preto na seba strhla aj nežiadúcu pozornosť. V roku 2001 obletela svet správa, že sme na vysielanie dostali odpoveď. V poli neďaleko observatória Chilbolton sa mal objaviť obrazec, ktorý bol presnou kópiou našej správy, no zobrazoval životnú formu založenú na kremíku. Namiesto človeka zobrazeného v našej správe, sa tu objavila figúra s veľkou hlavou. Inštitút SETI ale túto správu označil za hoax.

Správa Arecibo bola jediným pokusom kontaktovať mimozemské civilizácie
Zdroj: Wikimedia

Zaujímavosťou ale je, že veľké mená vo svete vedy, napríklad Stephen Hawking, alebo Seth Shostak, boli proti vysielaniu správ do vesmíru. Verili, že je hlúpe, aby ľudstvo len tak oznamovalo, že existuje a zároveň poskytlo informácie o tom, kde sa nachádza. Podľa týchto vedcov totiž nemusia mať mimozemské civilizácie úplne čisté úmysly.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre