KryptomenySpravodajstvo

Spoznáme konečne po rokoch skutočnú identitu tvorcu najpopulárnejšej kryptomeny Bitcoin?

Identida Satoshi Nakamotu, tvorcu digitálnej meny Bitcoin, by mohla byť čoskoro odhalená.

Na Floride aktuálne prebieha súdny proces s rodinou zosnulého muža Davida Kleimana, ktorá podala žalobu na jeho bývalého obchodného partnera. Predmetom žaloby sú aktíva o hodnote približne jedného milióna Bitcoinov, čo je dnes približne 64 miliárd dolárov, patriacich tvorcovi Bitcoinu vystupujúceho pod pseudonymom Satoshi Nakamoto. Rodina mŕtveho muža tvrdí, že on a jeho obchodný partner spoločne vystupovali pod menom Nakamoto a preto má rodina nárok na polovicu majetku. To, kto je v skutočnosti Satoshi Nakamoto, je jednou z pretrvávajúcich záhad finančného sveta.

Žalovaným je 51-ročný austrálsky programátor Craig Wright žijúci v Londýne. Pán Wright od roku 2016 tvrdí, že vytvoril Bitcoin, čo je tvrdenie, ktoré väčšina verejnosti odmieta. Rodina pána Kleimana však tvrdí, že ich príbuzný pracoval na zrode a ťažbe Bitcoinov spolu s Wrightom a to dáva rodine pána Kleimana právo nárokovať si pol milióna Bitcoinov. Na tému upozorňuje spravodajský portál foxbusiness.com.

„Veríme, že dôkazy ukážu, že existovalo partnerstvo na vytvorenie a ťažbu viac ako jedného milióna Bitcoinov,“ povedal Vel Freedman, právnik rodiny Kleimanovcov.

Žalobcovia plánujú predložiť dôkazy o tom, že títo dvaja boli zapojení do Bitcoinu od jeho počiatku a spolupracovali.

„Je to o dvoch kamarátoch, ktorí mali partnerský vzťah a o tom, ako sa jeden z nich snažil vziať si všetko pre seba po smrti druhého,“ povedal právnik Tibor Nagy, ktorý proces sledoval.

Obhajoba uviedla, že má dôkazy, ktoré preukážu, že pán Wright je tvorcom Bitcoinu a spolupráca nikdy nezahŕňala pána Kleimana.

„Veríme, že súd zistí, že nič nenaznačuje tomu, že boli v partnerstve,“ povedal Andrés Rivero, právnik pána Wrighta.

Identita autora nápadu sa bude dokazovať len obtiažne

31. októbra 2008 niekto používajúci meno Satoshi Nakamoto poslal skupine kryptografov deväťstranový dokument vysvetľujúci systém elektronickej hotovosti, ktorý ľuďom umožní vymieňať si hodnotu bez potreby banky alebo inej inštitúcie. O niekoľko mesiacov neskôr sa bitcoinová sieť spustila a Nakamoto v prvom roku získal jeden milión Bitcoinov, píše portál oltnews.com.

Bitcoin kombinoval šifrovanie, kryptografiu, distribuované výpočty a teóriu hier. Bitcoin umožňuje, aby dvaja ľudia kdekoľvek na svete s internetovým pripojením mohli realizovať transakcie bez sprostredkovateľa v priebehu niekoľkých minút.

Všetky transakcie sú verejne viditeľné pomocou technológie blockchain, kde existujú dva reťazce čísel. Technológia Bitcoinu zahŕňa takzvaný verejný a súkromný kľúč. Ktokoľvek môže poslať Bitcoiny na verejný kľúč alebo cieľovú adresu, ktorá je podobná bankovému účtu a iba osoba, ktorá má súkromný kľúč, má k tomuto účtu prístup a v podstate Bitcoiny vlastní.

V prípade preukázania identity u osoby Satoshi Nakamoto existuje teda spôsob, ktorý by mohol presvedčivo dokázať, kto sa pod týmto pseudonymom skrýva. Cestou je súkromný kľúč k účtu, kde Nakamoto uložil milión Bitcoinov. Každý, kto tvrdí, že je Satoshi Nakamoto, by to mohol dokázať tak, že z tohto účtu vyberie pomocou súkromného kľúča čo i len zlomok kryptomeny.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close