SpravodajstvoVeda a výskum

Spoločnosť SpaceX vydala video, ktoré vám predstaví tvorbu ich vesmírneho obleku

Popisujú, ako sa oblek stal súčasťou kapsuly Crew Dragon

Keď sa americká súkromná spoločnosť SpaceX rozhodla, že do vesmíru bude prepravovať astronautov, v ten moment padlo rozhodnutie vytvoriť svoje vlastné vesmírne obleky. Zároveň išlo o rozhodnutie, ktoré sa líši od zabehnutých štandardov, napríklad aj v NASA.

Americká vesmírna agentúra zvykne oslovovať špecialistov, s dlhoročnými skúsenosťami, aby pomohli navrhnúť nový vesmírny oblek, alebo skafander. SpaceX v novom videu bližšie popisuje, prečo sa rozhodli navrhnúť vesmírny oblek priamo v spoločnosti a ako vznikal unikátny, moderný dizajn, ktorý ladí ku konceptu kapsuly Crew Dragon. Píše o tom portál techcrunch.com

Špecialistka na vesmírny oblek, Maria Sundeen vás spolu so špecialistom na vybavenie, Chrisom Triggom, prevedú od konceptu, dizajnovania a produkcie obleku, ktorý mali na sebe aj Bob Behnken a Doug Hurley. Dvojica si ho obliekla pri štarte misie Crew Dragon a už o pár dní si ho oblečú znova, keď sa budú vracať späť na Zem.

Chris Trigg vysvetľuje, že oblek je súčasť systému, do ktorého sa ráta aj sedadlo na palube Crew Dragon. Oblek sa pripojí k modulu a poskytne astronautom všetko čo potrebujú. Rovnako sa dostane aj ku dizajnu prilby, alebo vysvetlí to, prečo musia byť rukavice natlakované a podporovať možnosť dotykovej obrazovky. Tá dominuje ovládaciemu panelu.

Ako bolo spomenuté, dvojica astronautov sa odpojí od Medzinárodnej vesmírnej stanice už 1. augusta. Ak pôjde všetko podľa plánov, na Zem by sa mali vrátiť 2. augusta, ak sa nezmení počasie. V tom prípade bude celý návrat posunutý na neskôr. Dopadnúť by mali do Atlantického oceánu.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close