NovinkyTECHZaujímavosti

Spoločnosť Nvidia predstavila novú grafickú kartu Titan V. „Doposiaľ najvýkonnejšia grafická karta pre PC“

Spoločnosť Nvidia pred pár hodinami celkom nečakane predstavila novú grafickú kartu s označením Titan V. Nová grafika je zrejme odpoveďou na tohtoročný model Radeon RX Vega, ktorú na jar predstavila konkurenčná spoločnosť AMD. Podľa spoločnosti Nvidia, ide o „najvýkonnejšiu grafickú kartu pre počítač, aká bola doposiaľ vyrobená“. O tom značí aj naozaj výrazný posun v architektúre, keďže Titan V je prvou kartou pre konzumentov, ktorá je postavená na novej architektúre Volta.

Nič pre bežných smrteľníkov

Aj keď je karta určená pre bežných konzumentov, nečakajte že bude v budúcnosti súčasťou Vašej hernej mašiny, ktorú využívate na hranie GTAčka alebo CSka. Titan V je trošku iná liga. Jej cena je stanovená na 2999 dolárov a je určená hlavne pre AI a špecifické simulácie náročných procesov. Tomu zodpovedá aj jej výkon, ktorý je podľa spoločnosti naozaj až neskutočný. 21.1 miliárd tranzistorov dokáže nakopnúť výkon tejto grafiky až na 110 teraflops, v porovnaní s grafickou kartou Radeon RX Vega je výkon vyšší až o 85 TF. V útrobách grafiky sa nachádza 12GB pamäte typu HBM2, 5120 CUDA jadier a 640 špeciálnych tenzorových jadier, ktoré majú vyvíjať oproti jeho predchodcovi až 9-krát vyšší výkon pri deep-learningu. Do predaja by mal prísť v dvoch prevedeniach. Čierna a zlatá a podľa produktových fotografií musíme uznať, že zlatá verzia vyzerá naozaj luxusne.

Zdroj: Nvidia

„Našou víziou technológie Volta, bolo posunúť hranice výkonných výpočtových systémov a AI na úplne iný level. S novou architektúrou, inštrukciami, číselnými formátmi, pamäťovou architektúou a procesorovými odkazmi sme prelomili nový priestor,“ povedal CEO Nvidie, Jensen Huang v jeho stanovisku. „S grafickou kartou Titan V posúvame technológiu Volta do rúk výskumníkov a vedcov po celom svete. Už sa neviem dočkať ich prelomových objavov,“ dodal Jensen Huang.

Aj keď spoločnosť Nvidia spolu s touto grafickou kartou predstavila novú architektúru Volta, nepadlo ani slovko o tom, či ju niekedy uvidíme aj v bežných grafikách. Grafické karty ako GTX 1080 alebo GTX 1080Ti momentálne pracujú na architektúre Pascal, ktorú spoločnosť predstavila rok aj pol dozadu. Najnovšia technológia je oproti „staršej“ výrazne finančne náročnejšia a spoločnosť Nvidia v najbližších rokoch nebude používať Voltu pre naozaj klasické grafické karty. Technológia Pascal bude tým pádom využívaná asi tak dlho, pokiaľ to bude možné.

Zdroj: theverge.com

Tagy

Pridaj komentár

Close
Close