Spravodajstvo

Spoločnosť Microsoft bola obvinená z korupcie v Maďarsku. Prípad ale riešia úrady v USA

Spoločnosť Microsoft má na krku naozaj obrovský škandál, ktorého korene siahajú ešte do roku 2014. Microsoft sa mal v tomto roku údajne podieľať na podplácaní štátnych úradníkov v Maďarsku pri nákupe softvéru pre vládu, tvrdí Wall Street Journal.

Microsoft predával so zľavou, no vláda nakupovala bez zľavy

Celé finančné machinácie boli údajne dohodnuté už pred samotným nákupom. Spoločnosť Microsoft mala predať svoj softvér sprostredkovateľovi s výraznou zľavou, ktorý ho ale následne predal maďarskej vláde za plnú sumu. Výsledný zisk bol následne pridelený kompetentným štátnym úradníkom, ktorí rozhodovali o výbere nákupu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Kompetentní už dávno nie sú v Microsofte

Hlavným bodom celého škandálu a samotného vyšetrovania je István Papp, bývalý manažér pobočky Microsoft Hungary. István Papp bol zo spoločnosti Microsoft vyhodený spoločne s ďalšími 3 zamestnancami, ktorí sa taktiež spolupodielali na pofidérnych obchodoch. Stalo sa tak ešte v roku 2014, kedy Microsoft spustil interné vyšetrovanie voči obvineným osobám. Microsoft ale v tej dobe nespomenul dnes známe nákupy, ale ich vyhodenie odôvodnil porušením pravidiel.

Prečo prípad vyšetruje USA a nie Maďarsko?

Na prípad by sa určite mohli bližšie pozrieť aj maďarské úrady, no doposiaľ sa tak nestalo. Microsoft má ale smolu v tom, že sídli v USA, čiže spadá pod všetky federálne zákony. Jedným z federálnych zákonov je aj zákon o zahraničných korupčných praktikách, ktorý bol uvedený do platnosti ešte v roku 1977. V tomto zákone sa nachádza bod, ktorý spoločnostiam sídliacim v USA zakazuje podplácanie úradníkov v zahraničí.

História sa neustále opakuje

I keď by si človek na prvý pohľad myslel, že sa jedná o naozaj obrovský problém, spoločnosti ako Microsoft to majú už celkom v „malíčku“ . Microsoft má takýchto škandálov na krku hneď niekoľko naprieč rôznymi krajinami sveta. Podobný prípad sa v minulosti odohral aj v Číne, Taliansku, Rumunsku, Pakistane ale aj Rusku. Najväčším problémom však je, že výsledky vyšetrovania nikdy verejne oznámené neboli.

Zdroj: mspoweruser.com, úvodný obrázok (vlastný)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close