Spoločnosť Huawei klamala o výkone najnovších smartfónov. Benchmarkové testy údajne robila v špeciálnom výkonnejšom režime

Huawei P20 Lite
Zdroj: vlastný

Spoločnosť Huawei má na krku ďalší veľký škandál. Najnovšie smartfóny od tohto výrobcu boli totižto odstránené z najpoužívanejších benchmarkových testov 3DMark. Stalo sa tak ihneď po odhalení pochybných praktík, ktoré spoločnosť Huawei pri pilotnom testovaní výkonu použila. Výrazné zvýšenie výkonu počas testovania aplikáciou objavila ako prvá spoločnosť AnandTech, ktorá okamžite informovala spoločnosť stojacu za samotným benchmarkovým testom.

Odstránené boli smartfóny P20, P20 Pro, Nova 3 a Honor Play

Po bližšom zisťovaní spoločnosťou UL, ktorá stojí za samotným benchmarkovým testom 3DMark, bolo odhalené, že Huawei využívalo pochybné praktiky hneď pri viacerých smartfónoch a nie iba v prípade vlajkovej lode. Špeciálny mód s vysokým výkonom bol po spustení benchmarku automaticky spustení na smartfónoch Huawei P20, P20 Pro, Nova 3 a Honor Play. „Po otestovaní zariadení v našom laboratóriu a potvrdení, že porušujú naše pravidlá, sme sa rozhodli vyradiť dotknuté modely a odstrániť ich z nášho výkonnostného rebríčka, „ uviedla spoločnosť UL vo svojom vyhlásení.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Huawei sa odvoláva na prediktívnu umelú inteligenciu

Samotné nároky a pravidlá aplikácie 3DMark sú dosť benevolentné a výrobcom umožňujú používanie špeciálnych turbo boostov, či podobných efektívnych upravení výkonu. Nevzťahuje sa to ale na služby, ktoré nie sú poskytnuté aj samotným používateľom. Spoločnosť Huawei sa totižto už dávno odvolávala na pokročilú umelú inteligenciu, ktorá dokáže v danom momente testu zistiť, že má spustiť najvýkonnejší režim, ktorý normálne dostupný nie je. Bohužiaľ, podobný výkon bežní používatelia namerať nedokážu, keďže AI v prípade neoznačeného benchmarkového testu nedokáže zistiť, či je naozaj potrebné využitie maximálneho výkonu a práve to sa stalo spoločnosti Huawei osudným.

Podobné prehrešky sa už vyskytli

Spoločnosť Huawei určite nie je prvým hriešnikom v tejto oblasti. Podobného prehrešku sa v roku 2013 dopustila aj spoločnosť Samsung, no za tých pár rokov by sme určite našli mnoho ďalších adeptov, no jednoducho sme ich za tie roky neodhalili. Treba si ale uvedomiť, že samotné výsledky benchmarkových testov nie sú všetko a už v žiadnom prípade neodzrkadlujú výkonnosť smartfónu pri používaní každodenných aplikácií.

Zdroj: techcrunch.com, úvodný obrázok (vlastný)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre